spinká a sní mravenec lesní

V rámci podzimního tématu jsme s dětmi zjistily, že už by měly spát mravenci i broučci. Aby přežili zimu, neumrzli a na jaře mohli zase vylézt ze svých úkrytů, děr a domečků, děti se rozhodly, že broučkům chtějí pomoci a postavit jim přírodní domečky

Děti se rozhodly broučkům postavit domečky. Nejdříve jsme zkoumaly, jaké by domečky měly být, z jakých materiálů, jakých tvarů, barev. Hráli jsme různé hry na to, abychom zjistili, že v plastovém, skleněném nebo papírovém domečku by broučci dobře nepřezimovali. Naším zjištěním tedy bylo, že nejlepší domeček bude vyrobený z přírodních materiálů. Takové, které broučky ochrání před deštěm, větrem, ale i mrazem. Našli jsme ve sklepě staré hliněné květináče, šišky, kaštany, seno, slámu a kamínky. Květináče jsme vystlali šiškami, kamínky, senem a slámou. Poté jsme je přenesli na zahradu naší mateřské školky a umístili je na kryté místo pod keři. Nahoru květináčů jsme nasypali piliny. S dětmi máme možnost domečky každý den kontrolovat, jestli jsou v pořádku. Pokud vítr odfoukne piliny, přihrneme je a doufáme, že uvnitř bydlí kamarádi broučci. Díky projektu rozvíjíme u dětí prosociální chování, učíme je myslet i na ostatní, dokázat se postarat o slabší a bezbranná živá zvířátka v přírodě. Do budoucna bychom chtěli vytvořit takové domečky, které půjdou lépe kontrolovat. Tak aby do nich děti viděly a přímo mohly zjišťovat, jestli se v nich hmyz objevuje. Díky této zkušenosti doporučuji vyrobit domečky transparentnější. 

ZŠ a MŠ Tečovice

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?