ptačí hodinka, aneb myslíme na opeřené kamarády

V rámci celorepublikového projektu „Ptačí hodinka“ jsme se rozhodli, že vyrobíme vlastní krmení pro ptáčky, kteří obývají naši zahradu.

Naše zahrada je vybavena několika domečky pro nejrůznější živočichy. Najdete u nás hmyzí hotel, domeček pro ježka, pro veverky a samozřejmě nechybí ani ptačí krmítka. Nicméně protože zahrada naší školky je poměrně dost velká a opeřených návštěvníků přibývá, rozhodli jsme se s Ekotýmem vytvořit vlastní krmení pro ptáčky. Byla to pro nás docela výzva, děti se s touto výrobou setkaly úplně poprvé, ale byly nadšené a aktivita se jim moc líbila. Rodiče z velkého Ekotýmu nám zajistili nejrůznější semínka a sádlo, které jsme rozpustili a následně jsme vše smíchali dohromady. Následovalo plnění „hmoty“ do vykrajovátek. Do druhého dne jsme vše nechali ztuhnout v lednici.
Další den byla pochoutka pro ptáčky na světě a děti se už nemohly dočkat až je rozvěsí po zahradě. Zavěšením krmení, ale pro nás nic nekončilo, děti každý den bedlivě pozorovaly, jestli ptáčci přilétají a zda si na potravě pochutnávají. Zároveň jsme společně v rámci celorepublikového projektu „Ptačí hodinka“ pozorovali, jaké druhy ptáčků k nám přilétají. Do tohoto projektu jsme se snažili zapojit i rodiče, tím, že jsme dětem rozdali záznamové archy na ptáčky, které si vzali domů. Jejích úkolem bylo při procházce nebo při návštěvě oblíbeného místa zaznamenat, kteří ptáčci se tam slétávají. Poté mohli arch přinést zpátky do školky a my jsme si o tom společně povídali, vyhodnotili a záznamy odeslaly na projekt „Ptačí hodinka“.


Tématem, kterým jsme se v tomto školním roce zabývali bylo Prostředí školky. Z analýzy nám vyplynulo, že sice máme spoustu domečků pro živočichy na naší zahradě, ale i přesto si děti odhlasovaly, že by pro ně chtěly vytvořit něco ony samy. Z tohoto důvodu vznikla tato aktivita, která se i krásně doplňovala s projektem „Ptačí hodinka“, do kterého jsme se zapojili.

Dominika Tomaštíková,

Základní škola a mateřská škola Dolákova

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?