velikonoční jarmark v MŠ Sluníčko

Velikonoční jarmark naší školky byl uspořádán s cílem získat peníze na „JEDLOU ZAHRADU“. Udělat si nové záhonky, zasadit zeleninu, vysadit si ovocné keře a ovocné stromy.

„Ekoškola – setkání ekotýmů ve školním roce 2022/2023
První setkání ekotýmu proběhlo 13. října 2022, sešly se 4 paní učitelky z jednotlivých tříd a 10 dětí. S dětmi jsme se napříč třídami nejdříve seznámili, pozdravili a povídali jsme si o představě, co se bude dít na setkání ekotýmů z Ekoškoly. Děti, které navštěvovaly Ekoškolu loňský rok, vysvětlily ostatním kamarádům důležité kroky v Ekoškole. Naučili jsme se uvítácí básničku, seznámili jsme se s pravidly a cíli, vylosovali jsme si role a shrnuli jsme si úspěchy Ekoškoly v naší MŠ.
Dne 18. října proběhlo setkání s rodiči a představení programu Ekoškoly v jeho sedmi krocích. Rodiče byli informováni o úspěších ekoškoly v minulých letech a zároveň jim byl nastíněn program pro letošní rok.
Druhé setkání ekotýmu proběhlo 4. listopadu 2022, sešly se 3 paní učitelky, pan školník a 6 dětí. Děti odhlasovaly, že se v tomto školním roce budeme věnovat tématu: Prostředí školy. Nejvíce jsme si přáli změnit prostředí naší zahrady. Na tomto ekotýmu jsme si vyslechli pana školníka, který nám přišel povědět několik bodů, co se týče kompostérů na školní zahradě. Co do nich patří a co nikoliv, děti poté vytvořily pomocí piktogramů cedule na kompostéry.
Třetí setkání ekotýmu se konalo 29. listopadu 2022, sešly se 3 paní učitelky a 8 dětí. Společně jsme vyrobily nový ekokodex, souhlas společně stanovených hodnot a pravidel, které jsem se společně rozhodli dodržovat. Také jsme začali pracovat na tvorbě analýzy na prostředí naší školky. Děti si díky obrázkové metodě v analýze dokázali lépe vybavit, co vše patří do prostředí naší školky a v čem se nám daří, co splňuje a naopak v čem máme rezervy a potřebovali bychom vylepšit.
Čtvrté setkání ekotýmu se konalo 13.ledna a zúčastnilo se ho 7 dětí a 2 paní učitelky. Na tomto ekotýmu jsme plnily úkoly z Recyklohraní ohledně sběru mobilů, natáčeli jsme video na facebookové stránky školky. Dále jsme plnili obrázkovou analýzu k prostředí školy. Díky obrázkové analýze jsme s dětmi přišli na to, co bychom tento rok rádi v naší školce změnili. Odhlasovali jsme si, že bychom si přáli vylepšit naší zahrádku. Děti si kreslily záhony, jak by si je představovaly a co by v nich chtěly pěstovat. Jaké mají rádi ovoce a zeleninu a co by si přály na naší zahradě vypěstovat.
Páté setkání ekotýmu se konalo 20. února, kterého se zúčastnilo 9 dětí a 4 paní učitelky. Na tomto ekotýmu jsme se zabývali otázkou, jak dokážeme sehnat peníze na tzv. „jedlou zahradu“. Děti vymyslely, že si je můžeme jít někam vzít do banky nebo že nám donesou své peníze. Nakonec jsme návodnými otázky přišly na skvělou myšlenku, co kdybychom opět uspořádali Velikonoční jarmark a zkusili jsme na něm vybrat peníze pro náš projekt. Dokončili jsme analýzu a začali jsme tvořit plán činností.
Setkání velkého ekotýmu se konalo 21. února a sešlo se 5 paní učitelek, paní ředitelka, 6 dětí a 4 maminky. Naším hlavním úkolem tohoto setkání bylo představit rodičům projekt: Jedlá zahrada – vybudování nových vyvýšených záhonů, osazení jedlých keřů na všech zahradách. K dosažení tohoto cíle bude potřeba uspořádat Velikonoční jarmark. Stanovili jsme si cíle a úkoly na velikonoční jarmark. Rozhodli jsme se uspořádat tombolu, oslovit veřejnost a přátelé školy o sponzorské dary do tomboly. Stanovili jsme si také cíl, že bychom rádi vybrali více peněz než loňský rok.
Na další schůzce s rodiči jsme vytvořili velikonoční plakát, jako pozvánku pro všechny příznivce školky.
Velikonoční jarmark se vydařil nad očekávání a podařila se nám vybrat částka, kterou jsme si stanovili.
Po velikonočním jarmarku už nás čekali přípravy na brigádu. Firma MC Stone nám dodala kontejnery na vyvýšené záhony, nopovou fólii a šrouby na záhony do všech tříd. Místní kompostárna nám zafinancovala mulčovací kůru a techničtí pracovníci obce nám ji přivezli. Ekotým nakoupil jedlé keře a barvy na malování záhonů. Děti s paní učitelkami a maminky nachystali drobné občerstvení a jeden tatínek udělal vynikající teplý raut v podobě guláše, žebírek a čokoládového dortu. Na brigádu se dostavilo 40 rodičů, kteří nám s veškerou prací pomohli, vybudovali jsme společnými silami pruhy jedlých keřů, sestavili jsme 12 vyvýšených záhonů, navozili jsme nespočet koleček hlíny a kůry a osadili jsme je různými druhy zeleniny, ovoce a bylinek. Odměnou nám je několik krásných zákoutí školkové zahrady, kam se děti rády vypravují za sladkou dobrůtkou.
Na závěrečném ekotýmu jsme zhodnotili, co se nám letos povedlo a v čem se chceme další školní rok zlepšit. Děkujeme za přízeň všem, kteří nás jakkoliv podporují. 🙂

Mgr. Magdaléna Wagnerová, MŠ Sluníčko