den bez palmového oleje

Upeč si vlastní dobrotu bez palmového oleje!

Cílem bylo, jako každoročně, seznámit studenty s problematikou palmového oleje a zamyslet se nad jeho každodenní konzumací.

Nejdříve jsem vytvořili upoutávku v podobě plakátků, které jsme umístili ve škole. Pomocí vlastní prezentace v PowerPointu jsme seznámili všechny studenty školy s problematikou pěstování a používání palmového oleje (ničení tropického lesa, vymírání vzácných druhů organismů, porušování lidských práv, vliv na lidské zdraví,..)- akce proběhla v hodinách biologie a byla spojena i se sledováním filmu Zelená pouť a následnou diskuzí a společným hledáním řešení.

Druhou částí naší aktivity bylo každoroční pečení nějaké české dobroty bez použití palmového oleje (po perníku a štrůdlu) – letos jsme smažili koblížky, protože akce probíhá v období masopustu a tak jsme studentům připomněli i tuto českou tradici. Studenti, kteří se chtěli do aktivity zapojit, přinesli deset koblih společně s receptem a o velké přestávce zasedla komise ( tři učitelé a dva studenti) a jejich úkolem bylo anonymně vybrat ten nejlepší koblížek z téměř 30 vzorků.

Druhý den se uskutečnila ochutnávka pro všechny studenty, kteří jako vstupné donesli obal od výrobku s palmovým olejem nebo bez palmového oleje. Koblížky mohli zapít fairtrade kávou, kakaem, čajem, nebo domácí limonádou. Všichni, kteří se do soutěže zapojili, dostali drobné faitrade ceny, vítězka seznam všech receptů svých soupeřů (stejně i porota), balenídomácích marmelád a fairtrade čokoládu.

Vytvořili jsem dva velké plakáty – prosperující zelený prales a na něj nalepili obaly od výrobků bez palmového oleje a druhý se spáleništěm a obaly od výrobků s palmovým olejem. Plakáty s obaly byly použité na tvorbu nástěnky na hlavní chodbě školy. Vznikl i článek na stránky školy a do Chotěbořského ECHA 


Na podnět studentů jsme vytvořili cedulky označující výrobky bez palmového oleje ve školním bufetu a také seznam dalších výrobků bez palmového oleje k obohacení sortimentu bufetu.
Recepty se staly součástí Receptáře studentů GCH.

Recepty ke stažení zde:https://drive.google.com/file/d/177zmuDHEurv7Eeb-pTrsHz4lLL7-8K45/view?fbclid=IwAR05xfnNxVKYf0P2XJAOgSNa3CJdrBGMtwtBTP2cbeWSplCNhi7gGiDvdz4

Gymnázium Chotěboř

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?