želatinové koule pro ptáčky

Na školní zahradě máme ptačí budku a ptáčky každou zimu krmíme. Ptačí zob nosí děti z domova a také ptačí koule. Letos jsme našli inspiraci na internetu.

Na školní zahradě máme ptačí budku a ptáčky každou zimu krmíme. Ptačí zob nosí děti z domova a také ptačí koule. Letos jsme našli inspirace na internetu k výrobě lojových koulí a nakonec nám byl doporučen recept se želatinou a semínky. Byla to výzva, vyzkoušet si to. Semínek jsme měli dostatek z loňského roku a tak chyběla pouze želatina, kterou obstarala paní učitelka. Jinak nic náročného jak finančně, tak na výrobu.
Vše proběhlo na školní zahradě. Paní učitelka přinesla převařenou vodu v umělohmotné dóze. Do vody děti vmíchaly želatinu, která se nemusí vařit a venku rychleji tuhla. Do ní děti nasypaly semínka a pak už jsme se střídali v míchání a sledovali, jak nám ptačí pochoutka tuhne. Nebyla to žádná legrace, protože želatina tuhla opravdu pomalu. Nakonec jsme jí nechali na zahradě do druhého dne a želatina ztuhla, jak měla. Želatinová pochoutka byla na světě a my jí mohli naservírovat ptáčkům.
Čekání při chladnutí si děti zkrátily tím, že přinesly na školní zahradu ptačí budku a nasypaly ptáčkům ptačí zob, aby je nakrmily, než budou želatinové koule hotové. Ptáčkové se koulí dočkali, i když až druhý den. 
Nemusíte se bát výrobu naplánovat, i když mrzne, želatina rychleji ztuhne. I my zkoušíme, bádáme a chybami se člověk učí a vylepšuje.

autor: Jana Dudová, MŠ Sluníčko, Krupka

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?