ze stromu rovnou na talíř

Zabývali jsme se otázkou zda děti chápou rozdíl mezi surovinou a potravinou a zda mají možnost si jídlo samy připravit. Z našeho stromu jsme natrhali švestky a z nich společně s dětmi upekly koláč.

Společně s dětmi jsme natrhaly švestky z našeho stromu za školkou, který jsme si před šesti lety zasadily. Byla to opravdu bohatá úroda. Děti švestky ochutnávaly a přemýšlely co s nimi? Nakonec jsme se všichni rozhodly upést si z nich koláč. Na dveře jsme napsaly na co se chystáme a poprosily rodiče o přinesení zbývajících surovin. Děti přisypávaly a míchaly dohromady všechny suroviny a pak trpělivě čekaly, jestli těsto vykyne. Povedlo se , těsto za hodinku začalo přetíkat z mísy, děti byly nadšené. Těsto děti vylily na plech a pokladly předem nakrájenými švestkami. Plech s koláčem daly do trouby a upekly. Všichni si na něm mooooc pochutnali. Vybrané děti zanesly ochutnat i paním učitelkám do všech tříd. Povedlo se nám zpracovat surovinu, která rostla přímo pod našimi okny. Děti dostaly možnost jídlo si samy připravit.

Jarmila Petříková, ZŠ a MŠ Olomuc – Holice

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?