vychytávka ekokodexu

Rada, jak vylepšit Ekokodex tak, aby byl praktický, skladný, přenosný, nezničitelný, srozumitelný a aktualizovatelný. Lze ted šoupnout do kabelky a vzít s sebou ven na každou procházku.

Každé dva roky, s novým tématem obnovujeme Ekokodex a pravidla Ekotýmu, neboť je nejen přepisujeme, částečně upravujeme, ale také měníme podle potřeb. Dlouho jsme bojovali s tím jak sepsat tato pravidla tak, aby byla srozumitelná dětem, čili graficky znázorněna, srozumitelná taktéž dospělým, přehledná, viditelná a zárověň nezabírala obrovský arch papíru, který je nepraktický a zabírá půl nástěnky.Když visí ekokodex na nástěnce a je nepřenosný, méně o něm mluvíme.Také, pokud je vytvořen na archu papíru, nelze aktualizovat. Letos jsme přišli na způsob,jak vylepšit Ekokodex tak, aby byl praktický, skladný, přenosný, nezničitelný, srozumitelný a aktualizovatelný.

Návod:
1. Děti nakreslí obrázky jednotlivých pravidel na jistý rozměr
2. Všechny obrázky jsou buď vertikálně nebo horizontálně
3. Učitelka připíše do obrázku pravidlo- pro dospělé oči
4. Všechny obrázky zalaminujeme
5. Slepime k sobě jako LEPORELO

Praktičnost:
Tento produkt je pak možné poskládat /jako harmoniku/na původní formát jednoho listu, dá se vložit do kabelky,je omyvatelný, může se zašpinit i zamočit. Je možné ho vzít do výuky jak ve třídě, na zahradě tak v přírodě, pracovat s ním na louce, s dětmi si sednout si do kolečka a LEPORELO „stojí“. Je možné ho udělat oboustranné, což je zvlášť vhodné pro větší skupinu dětí sedících okolo Leporela ze dvou stran.
Stejným způsobem jsme si vytvořili i „Pravidla Ekotýmu“

Kde ho umístit:
Na nástěnce může být upevněn v podobě „harmoniky“ kdy zabere velmi málo místa- s heslem „otevři mě“.
Další varianta je ekokodex rozložen zabírající uzkou dlouhou plochu, vertikálně či horizontálně, podle toho jak jsme grafiké znázornění situovali. Svislá verze může také viset z patra do patra a lidé jdoucí po schodišti ho mohou číst v patře spodním i horním.

Lze ho kdykoliv aktualizovat
Bez narušení celého designu Ekokodexu lze tento produkt aktualizovat velmi jednoduše tím, že kdykoliv můžeme odejmout či přidat další pravidlo, které jednoduše odstřihneme či přilepíme, pokud zachováváme formu LEPORELA.

MŠ Vidče