vánoční strom splněných přání

V rámci kroku informování a spolupráce u tématu VODA jsme se pokusili zajistit vše potřebné vyplývající z analýzy školy a využili jsme v daném kroku spolupráce s rodiči.

Školní ekotým se rozhodl pro zpracování dvou témat, kterými jsou: voda a odpady. Po analýze školy se však dostali před otázku, jakým způsobem vše finančně zajistit a vzhledem k tomu, že se najednou před nimi objevil dlouhý seznam nejen změn ve fungování školy a jejího fungování i navenek, najednou tu byly skutečnosti související i s finančním zajištěním. Přemýšleli jsme nad tím, jakým způsobem uspokojit své představy a nastavené kroky realizace, ale také, jak uspokojit vedení školy, aby veškeré finanční prostředky nebyly jen ze školy.
Napadlo nás využití školního vánočního stromu přání. Kam se každý rok sepisujeme svá přání na vánoční strom a rodiče nebo i ti, kteří jen mají naši školu rádi, mohou naše vánoční přání, potažmo přání celé školy splnit. Tak jsme holt letos měli spíš EKOpřání nebo jak to vlastně pojmenovat. Při školních akci VÁNOČNÍ JARMARK mají všichni možnost si některá přání vybrat a škole, žákům je splnit.

U stromu byli přítomni zástupci ekotýmu i náš školní koordinátor, aby rodičům a dalším zájemcům vysvětlovat, proč zrovna takové přání mají žáci školy a co se vlastně jedná. 😊 Přání ve smyslu: perlátor, sud nebo nádrž na dešťovou vodu, čistící ekoprostředky, kompostér aj. …nebývaly zrovna těmi běžnými, proto bylo nutné i mnohé vysvětlit. Připsali jsme například i solární vánoční osvětlení školy, solární doplňky do zahrady, ačkoliv to nebylo součástí našich dvou vybraných témat, ale do našich vánočních přání to spadalo. 😊
Vánoční strom přání měl úspěch. Najednou se na zahradě objevily sudy a nádrž na vodu, dřevěné palety, kompostéry k poskládání apod. Možná tou atmosférou Vánoc, netušíme, ale téměř vše, co jsme si přáli, nám bylo splněno. Za což jsme velmi rádi a máme potřebu to s vámi jako jeden z příkladů dobré praxe i sdílet. Pro nás to bylo velmi důležité. A to nejen z toho důvodu, co všechno jsme najednou měli, ale především i pro to, že se nám podařilo zapojit naše rodiče a přátelé školy. Někteří byli naším přístupem nadšeni natolik, že se chtějí podílet na spolupráci s ekotýmem i nadále a někteří se minimálně i něco zajímavého dozvěděli, snad i pochopili.

Dita Nastoupilová, ZŠ Prosperity

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?