vánoční kytičky

Ekotým připravil k prodeji na vánočním jarmarku květináčky s rostlinami. Cílem aktivity bylo informovat veřejnost o tématu šetrný spotřebitel a získat peníze na útulek pro pejsky.

Při analýze jsme zjistili, že členové ekotýmu vědí, čeho se téma šetrný spotřebitel týká, ale veřejnost není informována. Proto jsme se rozhodli, že budeme prodávat na tradičním vánočním štramberském jarmarku. Chtěli jsme vyrobit něco, abychom nemuseli skoro nic kupovat, ale aby naše výrobky byly prodejné. Rozhodli jsme se pro sázení rostlin a dali si tento úkol do plánu činností. Zahrnovalo to – donést staré použité květináče, připravit je na výsadbu, namnožit rostliny z vlastních zdrojů (škola,domácnosti), sehnat u babiček a rodičů starší použitý textil, mašle, připravit větvičky na ozdobení. Pak jsme věnovali několik schůzek ekotýmu sázení a zdobení květináčků. Pomáhali nám žáci z 5.A. Na prodej kytiček jsme připravili stánek, plakátky. Květináčky přispěla i babička jednoho z ekotýmáků. Prodali jsme většinu kytiček, zbytek jsme dali na výzdobu školy. Počáteční investice byly pouze naše práce a odhodlání. Podařilo se nám získat takřka tisíc korun na útulek pro pejsky a přiblížit Ekoškolu a ekotým štramberské veřejnosti. Pro příště víme, že musíme předem dát více vědět o tom, co chystáme, případně zapojit další žáky kromě ekotýmu. Z prodeje na jarmarku jsme měli velice dobrý pocit, lidé se zastavovali, ptali se a my jsme věděli, že prodáváme něco, co vydrží déle než jedny Vánoce. Naše zhodnocení: Začátek aktivity byla analýza – slabá stránka – malá informovanost veřejnosti o tématu Šetrný spotřebitel. Do plánu činností jsme si tedy dali prodej na jarmarku a postup, co musíme sehnat, udělat. Vyhodnotili jsme, jak prodej dopadl, do Štramberských novinek chystáme článek o tématu a naší aktivitě. Peníze předáme útulku pro pejsky, spolupracujeme se školním parlamentem.

Mgr. Jitka Jalůvková, ZŠ a MŠ Štramberk