tvoříme z domácí plastelíny

Vzhledem k poměrně vysokým cenám plastelíny v obchodech jsme se rozhodli vyrobit si plastelínu sami. Motivujeme tak děti k tomu, že to, co si samy vyrobí, je hodnotnější.

Nejmenší děti, ze kterých se naše třída skládá, mají nejraději činnosti jako je tiskání nejrůznějšími tiskátky, malování barvami, otiskávání ručiček, kreslení, lepení nebo modelování. Jelikož jsme neměli dostatek plastelíny k modelování pro uspokojení všech dětí. A nákup nové plastelíny by zatížil náš rozpočet více, než bylo třeba, rozhodli jsme se pro výrobu domácí plastelíny. Připravili jsme si všechny potřebné ingredience tj. potravinářské barvivo, 75 g hladké mouky, 37 g soli, 1 lžíci octa, půl lžíce oleje, 150 ml vody. Dále bylo potřeba připravit velkou mísu, váhu, vařečku, odměrku a plastové krabičky na uchování plastelíny, aby nám nevysychala. S dětmi jsme si vše připravily. S vážením a odměřováním pomáhaly paní učitelky. Děti si odměřené suroviny vsypaly do mísy, vše pořádně promíchaly a v závěrečné fázi hmotu prohnětly rukama. Hotovou plastelínu si roztřídily podle barviček do krabiček. V dalších dnech hned zkoušely modelovat a nejrůzněji s plastelínou tvořit. Velkým přínosem bylo motivování k činnosti i ty děti, které se do aktivit dříve nezapojovaly. Při práci s plastelínou je důležité ji po práci zavírat do krabičky, aby rychle nevysychala. Tvorba plastelíny je velmi snadná a jednoduchá, baví děti i dospělé. 

Autor: Strouhalová Dana, MŠ Tečovice

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?