sázíme a zkrášlujeme

Na jaře jsme se s Ekotýmem rozhodli, že je třeba poupravit vchod ke škole a zasázeli jsme tak do několika květináčů nové okrasné květiny.

Během června jsme se rozhodli zvelebit hlavně vstup do školy. Proto jsme do květináčů zasadili pár okrasných květinek. Vyfasovali jsme od pana školníka kolečko, hlínu, lopatky a pracovní rukavice a mohlo se začít. Celá akce trvala asi 1,5 hodiny a poté už se mohli všichni kochat například žluto-oranžovými Afrikány, fialovými Hvozdíky Karafiáty nebo bílo-růžovými Paprskovkami.

Při sázení pomáhaly především holky z 5. A. Nejen, že rostlinky zasadily, ale pravidelně se o ně starají a zalévají je hlavně v období sucha. Bohužel se nám během prázdnin pustili do květinek slimáci a zlikvidovali tak podstatnou část afrikánů. Nicméně se nám alespoň uvolnilo místo na nové osazení.

Okrasné rostliny totiž plánujeme měnit podle sezóny. Určitě bychom moc rádi uvítali nějaké sazeničky od rodičů nebo okolních zahrádkářů, které by nám vstup do školy přikrášlily. 
Každý rok se do plánu snažíme vymyslet aktivity, které nějakým způsobem korespondují s naším ekokodexem. V ekokodexu naší školy je totiž bod – sázíme stromy a byliny. Na základě analýzy nám vyplynulo, že nesázíme dost rostlin a prostředí školy je nereprezentativní. Přikrášlit vstup do budovy rostlinami byl ideální plán. Většina žáků neměla se sázením zkušenosti, ale po prvotním průzkumu a vyhledání několika informací se vše krásně zdařilo.

Mgr. Michaela Miháliková, ZŠ Kaplického, Liberec

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?