snížíme spotřebu vody

Sucho je nejviditelnějším projevem změny klimatu v naší zemi. 
Prověřte své každodenní návyky
a zjistěte, jak můžete šetřit pitnou vodou.

víte, že...

... přibližně polovinu denní spotřeby vody využijeme na osobní hygienu? Pokud ke sprchování, koupání a splachování přidáme také praní, spotřebujeme v koupelně až 70 % veškeré vody v domácnosti.
Průměrná spotřeba vody v České republice je 93 litrů vody na osobu a den.

Zdroj: Informace o stavu v zásobování pitnou vodou a o jakosti dodávané vody připravené MZe a MZ z roku 2021.

Průměrná spotřeba vody v České republice je 93 litrů vody na osobu a den.
Zkusme mít doma nižší spotřebu.

jaké aktivity vás čekají v této výzvě

 • Sprchujte se 3 minuty: Ušetříte skoro dvě třetiny vody oproti koupání ve vaně. A šetříte zároveň i elektřinu, která je potřeba na ohřev vody. Ročně tak ušetříte až 8 000 Kč na osobu oproti vaně nebo dlouhému sprchování.
 • Instalace WC stopu do splachovací nádoby: Instalace WC stopu v ceně zhruba 250 Kč je jednoduchá a rychlá a dosáhnete roční úspory přibližně 820 Kč za jednu osobu. Investice do tohoto zařízení se tak v jednočlenné domácnosti vrátí za méně než půl roku.
  Další možností je využívání dvojího splachování na WC, má náklady kolem 412 Kč za jednu osobu. Ročně tak lze ušetřit až 800 Kč, u čtyřčlenných domácností dokonce
  3 200 Kč.
 • Namontování perlátoru na vodovodní baterii nebo sprchu: Toto je investice do budoucnosti. Průtok běžného kohoutku je 12 -20 l/min, průtok s perlátorem  je 4 - 8  l/min, uspoříte tak až 70 % vody. Ideální je mít perlátory
  v koupelně. V kuchyni se hodí také, ale je třeba mít přepínací, abyste ho mohli vypnout, když si třeba napouštíte hrnec vody. Perlátor stojí cca 200 Kč a za tři měsíce se vám díky úspoře sám zapalatí.
 • Využití dešťové vody nebo šedé vody místo pitné: Šedá voda je voda, kterou jste již jednou použili, například vodou ze sušičky můžete spláchnout, voda z vaření se může využít na zalévání... Dešťovka a šedá voda vám ušetří ročně tisíce litrů pitné vody.

co dělat dál

 • Pouštějte myčku v ekorežimu: Při mytí nádobí v myčce  spotřebujeme 15 – 30 l za program, v ekorežimu je to jen 10 litrů. Oproti ručnímu mytí ve dřezu je to ohromná úspora vody (až 100 litrů na umytí jedné hromady nádobí).  
 • S pračkou je to složitější: Srovnání programu Eco s programem pro běžnou bavlnu při 40 °C ukázalo, že výsledky silně závisí na energetické třídě spotřebiče. U nejúspornějších praček třídy A nebo B je spotřeba nižší při použití programu Eco. Naopak u praček kategorie C–E je úspornější program určený k praní bavlny při 40 °C.

Převzato z dTestu: spotrebitele.dtest.cz/clanek-9231/ekologicky-praci-program-neni-vzdy-nejhospodarnejsi

jak na to

Projděte společně nabízená úsporná opatření a prodiskutujte, která již děláte a která by mohla být výzvou. Pokud chcete některá opatření uskutečnit ve škole, dohodněte se na společném postupu. U mladších dětí poproste o spolupráci rodiče, např. e-mailovou rozesílkou nebo informací na třídních schůzkách.

Tip jak se na výzvu připravit: Změřte průtok vody kohoutkem za minutu. Může vám pomoci pro orientační výpočet úspory vody na každé opatření. Domluvte se se žáky, zda budete měřit průtok doma nebo ve škole, a zda chcete výsledky porovnat.

Stáhněte si připravený program o vodě do výuky / na schůzku: