cestujeme šetrně

Energie, kterou vydáš „bez motoru“, prospívá tobě i životnímu prostředí. Kdykoli můžeš, choď, běhej, jezdi na kole nebo používej hromadnou dopravu.

víte, že...

... doprava stojí za 14 % emisí všech světových skleníkových plynů? Největší podíl z toho připadá na osobní automobilovou dopravu, poté nákladní a s odstupem je až letecká a lodní. Doprava není nejhorším producentem emisí, ale nejrychleji rostoucím, zvlášť v Evropě.

Každý obyvatel ČR (včetně kojenců) vyprodukuje za rok 1,12 tun emisí skleníkových plynů jen z automobilové dopravy. Vychází to tedy cca na 3 kg emisí denně na člověka.

co je cílem této výzvy

• Omezte jízdu osobním automobilem během jednoho týdne na minimum!
  • Využijte kolo, vlak nebo autobus, místo, abyste jeli autem jako obyvkle.
  • Pokud autem musíte jet, tak ho naplňte na maximum - nabídněte spolujízdu (poberte  kolegy nebo spolužáky dětí atd.). Plně naložené auto srazí emise (v přepočtu na osobu) výrazně dolů.
  • Kdykoli můžete, choďte, běhejte, jezděte na kole nebo používejte hromadnou dopravu.

zapojte se do květnové akce DO PRÁCE NA KOLE

• naši parťáci z AUTOMATu pořádají již 14. ročník této skvělé akce.
  • Přijměte už teď Květnovou výzvu Do práce nebo do školy na kole a zkuste to měsíc na vlastní pohon. Udělejte něco pro sebe, životní prostředí i vztahy v práci nebo ve škole.
    A ještě získejte účastnické tričko.
  • Zapojte se do netradičního teambuildingu, který může změnit váš život i vaše město.
  • Akci pořádá už 14 let spolek AutoMat, který se zabývá podporou udržitelné dopravy a přívětivého veřejného prostoru. Víc informací a registrace na dopracenakole.cz. Každý kilometr se počítá!

Je třeba být upřímný a říci, že i člověk sám o sobě produkuje emise dýcháním. Nicméně množství emisí skleníkových plynů, které vypustí auto po ujetí jednoho kilometru, vydýchá člověk po 16 kilometrech klidnou chůzí. Není nad dobrý výlet!

dejte o sobě vědět

Uspořádejte pěší den. Informujte o akci v místním tisku na webu a FB školy, uspořádejte informační kampaň – vylepte letáky, informujte občany v okolí školy.

Kolik „ekologických kilometrů“ společně najezdíme a jaký dopad to bude mít na snížení produkce CO2?