zasadíme strom, nebo jinou rostlinu

Stromy naše města ochlazují, zvlhčují a čistí vzduch od prachu. Zároveň poskytují ochranu i potravu mnoha živočichům.

víte, že...

... pás zeleně široký pouhé 3 m může snížit hlučnost až o 25 %? Nebo, že mladý stromek vstřebá až 6 kg CO2 ročně?
Sázení stromů a rozšiřování zeleně je důležité při snižování dopadu klimatických změn. Vždy ale musíme dobře promyslet, kde strom a zeleň sázíme, aby to pomohlo lidem nebo krajině.

Stromy fungují jako klimatizace a zároveň vstřebávají oxid uhličitý. Jejich sázení, zhlediska klimatu, je zásadní zvlášť ve městech a v otevřeném prostranství.

jaké aktivity vás čekají v této výzvě

• Zasazení byliny: Pokojové rostliny zvlhčují vzduch, snižují prašnost a zlepšují psychyckou pohodu. Pokud zasadíte jedlé rostliny, tak z toho máte další výhody.
  • Zasazení keře: Keře dokážou zadržovat dešťovou vodu
    a zvyšují biodiverzitu místa. Pokud jsou vysazeny
    v zemědělské krajině, typicky mezi lány polí, tak v případě eroze (splavování půdy z polí) keře půdu i vodu zadrží.
    Mrkněte na návod, jak sázet keře.

shrnutí užitků stromů

• Retence srážkové vody a regulace odtoku
  • Zvyšování kvality vody
  • Regulace teploty a mikroklimatu
  • Regulace kvality ovzduší
  • Protierozní funkce
  • Protihluková funkce
  • Ukládání uhlíku (až třetinu uloží pod zem)
  • Produkce biomasy
  • Produkce plodin
  • Rekreační funkce
  • Nárůst estetické hodnoty
  • Nárůst hodnoty okolních nemovitostí
  • Tvorba biotopu a podpora biodiverzity
  • Pozitivní vliv na zdraví

dejte o sobě vědět

Informujte o výsadbě stromu/ů či keře/keřů ostatní ve škole, rodiče a veřejnost (oslovte např. knihovnu, domov důchodců, městský úřad, spřátelenou školu). Udělejte z akce happening. Nemáte kapacity na uspořádání takové akce? Napište zajímavý článek nebo reportáž na web školy.

Jak to dělají v EkoškoleI stromy mají den D, nápady pro akci k sázení stromu ze ZŠ Slavičín.