budujeme prostředí pro zvířata
I malé přírodní útočiště dává našim zvířecím sousedům prostor, aby mohli žít spolu s námi. Zastřižený trávník ani zorané pole rozmanitosti života nesvědčí. Pomozte životu ve svém okolí.
víte, že...
... za posledních 30 let zmizelo v Evropě víc než 25 % všeho hmyzu? Přitom je zásadní pro fungování ekosystémů, na nichž lidstvo závisí: právě hmyz opyluje rostliny, ale také tvoří základní potravinové pyramidy a současně v přírodě likviduje odpad.
Lidskou činností ohrožujeme druhovou rozmanitost a narušujeme rovnováhu v přírodě. Pojďme s tím něco udělat.
jaké aktivity vás čekají v této výzvě
úkryty pro zvířata
- Škvorník - návod na výrobu a lekce na 30 minut
- Broukoviště - obyčejné mrtvé dřevo a silnější klacky naházené na hromadě, aneb když mrtvé dřevo ožije
- Hmyzí hotel - výrobou to nekončí... pokud chcete opravdu pomoc, umístěte ho do míst, kde není moc zeleně (betonové plochy, parkoviště, balkon...)
- Ježkovník - udržujte rovnováhu na své zahradě a zbavte se slimáků 🙂
motýlí louka nebo divoká zahrada
- Nejlepší způsob, jak podpořit biodiverzitu je dát přírodě přirozený prostor. Třeba tím, že část zahrady necháte dlouhodobě ležet zcela ladem, nebudete ji sekat ani jinak do ní zasahovat.
- Motýlí louka - založením motýlí louky již přírodě trochu pomáháte. To ale neznamená, že je to špatně. Ostrůvky motýlích luk mohou ozdobit i pečlivě opečovávané zahrady.
pítko pro ptáky
- V tropických dnech, zvlášť ve městech trpí ptáci nedostatkem vody. Stačí však obyčejná miska umístěná na balkóně nebo zahradě a můžete významně pomoc. V zimě pítko využijete zase jako krmítko.
Další projkety
- ptačí budka - nezapomeňte, že ptačí budky je ideální umisťovat během podzimu
- zabezpečení vodní plochy - miliony živočichů se ročně utopí v našich nádržích (sudech, jezírkách, bazénech...). Zabezpečte otevřené vodní plochy ve vašem okolí tak, aby do nich nemohli spadnout živý tvorové, případně jim dejte možnost k záchraně (např. záchranný plovák do bazénu).
doporučení
- Zvažte vaše kapacity a možnosti. Zohledněte hlavně materiálovou, časovou náročnost a věk dětí.
- Zapojte do rozhodování i děti.
- Pokud máte možnost, požádejte o spolupráci: rodiče, veřejnost nebo odborníky. Kromě odborné rady mohou pomoci s dodáním materiálu či vytipováním správného místa pro umístění.
Jak to dělají v Ekoškole: Ježkovník v MŠ Paskov, Hmyzí domečky v ZŠ T.G. Masaryka Štětí
dejte o sobě vědět
Pokud jste se rozhodli zapojit i další spolužáky nabo rodiče, uspořádejte společnou dílnu nebo happening (setkání). Pokud spolupracujete s odborníky, uspořádejte s nimi besedu. Případně napište o svém projektu do místních médií.