proč jíst lokálně?

Na to by vám dnes určitě dokázali odpovědět žáci ze Základní školy Dr. Edvarda Beneše na Praze 9 v Čakovicích. Celý školní rok se Ekotým školy věnoval právě tomu, aby zjišťoval informace právě o výhodách lokálních potravin. Všechno, co vypátrali pak sdíleli se svými spolužáky a informovali i své spoluobčany.

Na začátku roku se Ekotým vrhl na nové téma Zodpovědné spotřeby potravin. Hned na první schůzce se seznámili s farmářem z metodiky 7 kroků k zodpovědné spotřebě potravin, který je měl provázet při jejich pátrání ve škole. Využili i aktivitu na rozdělení rolí v Ekotýmu.

Pak se pustili do zjišťování toho, jak na tom jsou se zodpovědnou spotřebou potravin ve škole a v domácnostech. Na základě toho, co zjistili se rozhodli snížit množství vyhazovaného jídla ze školní jídelny a zvýšit povědomí o lokálních a sezónních potravinách.

Nejprve se několik tříd zúčastnilo různých exkurzí spojených právě s pěstováním ovoce a zeleniny a s lokálními potravinami. Navštívili komunitní zahradu. Zjistili, jak probíhá kompostování. Zkusili si vyrobit vlastní mošt při návštěvě Klíčovských sadů.

Ekotýmu se podařilo navázat spolupráci s místním farmářským obchodem. První společnou akcí byl workshop pro učitelky, které měly zájem spolupracovat na tématu zodpovědné spotřeby potravin. Vedoucí farmářského obchodu, paní Kristýna Petrboková, si pro ně připravila informace o prospěšnosti lokálních potravin a společně si z nich i něco uvařily. Workshop byl úspěšný, a tak spolupráce pokračovala uskutečněním podobného workshopu se žáky.

Téma lokálních potravin se objevilo i v projektu Liga CO2, do kterého se škola zapojila. Hned druhým tématem bylo téma Jak doprava a výroba jídla ovlivňuje produkci CO2 a přispívá ke globálnímu oteplování. Žáci tak využili výstupy i pro tento projekt. Uspořádali akci, kde zjišťovali kolik spolužáků si nosí svačiny připravené z českých surovin. Během svačinového dne jim dotazník vyplnilo 72 dětí a 2 paní učitelky, které měli „české“ svačiny.

V rámci tématu žáci ještě zkoušeli počítat, kolik km ujedou suroviny na některé obědy ve školní jídelně a zjišťovali, kde by se tyto suroviny daly sehnat v blízkosti školy. Vypočítali, že kdyby v jídelně vařili z lokálních surovin, ušetřili by 150 – 630 km v závislosti na druhu jídla a možnosti najít zdroj surovin v blízkém okolí.

1. a 2. června se ve škole uskutečnily projektové dny pro všechny třídy, jejichž tématem byla zodpovědná spotřeba potravin. Vyvrcholením dní byla prezentace jídel, které ze sezónních a lokálních potravin připravili sami žáci. I při této akci spolupracovali žáci s farmářským obchůdkem. Před školou si postavili stánky, kde prezentovali jednotlivá jídla a informovali návštěvníky, z čeho jsou uvařená a proč volili lokální potraviny. Na akci se přišla podívat i reportérka ČT, která natočila krátkou reportáž. Na reportáž se můžete podívat zde.

video česká televize

Od 33:10 min

Všechny popsané aktivity se týkaly tématu lokálních a místních potravin, ale Ekotým měl v plánu pracovat i na snížení plýtvání potravinami ve školní jídelně. Bohužel už neměli tolik času, aby se mohli tématu věnovat podrobněji, ale budou v tom pokračovat i v dalším roce. Zatím zjistili, kolik jídla se za týden v jídelně vyhodí, ale nedaří se jim najít způsob, jak toto množství snížit. Zkoušeli zavést, aby si každý řekl, kolik chce, ale bohužel museli čelit stížnostem ze strany rodičů, a tak opatření zrušili. Teď přemýšlejí dál. Snad by mohla být jednou z cest malá změna jídelníčku. Plánují si o tom promluvit s paní hospodářkou a předložit jí nějaké nápady. Možná by původnímu nápadu pomohla i větší informovanost rodičů. To vše ještě promyslí a pustí se do toho v dalším školním roce.

Základní škola Dr. Edvarda Beneše, Praha 9, Čakovice

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?