Otoč knihu: fail nebo úspěch?

Téměř 80 škol se v říjnu pustilo do sbírání knih do projektu Otoč knihu… a ke konci října začaly sem tam chodit takovéhle zprávy…

„…volala jsem, abych Vám oznámila pro mě nepříjemnou a trapnou záležitost… Ani ne po týdnu se stala zajímavá věc. Knížky z parapetu začaly mizet. Ráno jich bylo vždy víc než odpoledne. V průběhu dne posedávala a listovala v knihách spousta dětí i dospělých. Zopakovali jsme pravidla a doufali jsme, že půjčené knížky do konce měsíce budou vráceny na parapet… Postupně knih použitelných do projektu ubývalo. Až jich zbylo 7… Moc se omlouváme.“

Tahle škola nakonec neodeslala do projektu žádné knihy – a byla řada dalších, která otočila třeba dvě stě, tři sta knih rovnou na škole, a pro nás zbylo 50, 100 knížek… 

A my? My říkáme PERFEKTNÍ A DĚKUJEM! 🙂 

My i Reknihy jsme nadšení, že se tolik dětí a dospělých spontánně nechalo nadchnout pro výměnu knížek, že zažili swap (někdo i poprvé v životě), že poznali školu jako místo, kde můžou podobné věci probíhat, a poznali smysluplnost i nefinanční výměny v rámci druhého života věcí. Tomu se říká panečku cirkularita! A to je smysl Otoč knihu.  

Školy, kterým knihy zůstaly a poslaly jich balíky k nám, jsme odměnili i věcnými pozornostmi, ale všechny školy dostaly certifikát a mají náš respekt. Rádi jsme je podpořili všemi podklady a těšíme se, že dávání druhého života věcem bude nová móda. Díky všem, co do toho šli s námi!

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?