odlož jablko

S Ekotýmem jsme vytvořili projekt ODLOŽ JABLKO, abychom zlepšili prostředí naší školy.

Ekotým se zaměřil na prostředí naší školy. Zjistili jsme, že v okolí školy bývá často nepořádek, konkrétně nám nejvíce vadilo pohozené ovoce a jogurty, které děti dostaly na svačinu. Nevzhledně vypadající „rozpláclý“ jogurt na chodníku se určitě nikomu nelíbí. Děti přemýšlely, jak tento problém vyřešit. Společně vymyslely skvělý nápad, vytvořit projekt ODLOŽ JABLKO. Tento projekt měl hned několik fází. Prvně se děti domlouvaly, jaká nádoba bude nejvhodnější a také kam se bude nechtěné ovoce a jogurty dávat. Nejlepší řešení byl plastový boxík. Ten děti z ekotýmu vyzdobily a k němu namalovaly informační cedule. Potom společně hledaly místo, kde bude boxík nejlépe vidět a budou k němu mít přístup všichni ze školy. Poté vytvořily letáčky, které roznesly po celé škole, a nakonec v každé třídě o tomto projektu udělaly osvětu. V návaznosti na tento projekt každý měsíc chodí okolo školy uklízet jedna třída, která vyhodnocuje, zda se cíle projektu naplnily. Po pololetním vyhodnocení jsme zjistili, že jsme značně minimalizovali nepořádek okolo školy. Vše je zaznamenáno a vyvěšeno na naší nástěnce Ekoškoly. A kam s tímto nechtěným ovocem nebo jogurtem? Děti si mohou nechtěné ovoce rozebrat. Co zbyde putuje pro naše školní zvířátka.

Karolina Odrášková, ZŠ a MŠ Bělá pod Pradědem