o trochu lepší svět

Víte, co se stane, když se téměř deset tisíc lidí, většinou dětí, spojí a rozhodne se zlepšit svět? Z mnoha malých věcí se rázem začnou stávat velké! A přesně to se stalo v 5. ročníku Kampaně obyčejného hrdinství, kterou organizoval mezinárodní program Ekoškola (TEREZA, vzdělávací centrum, z.ú.).

Tahle kampaň byla plná tipů a triků, jak skutečně zlepšit životní prostředí a ještě přitom šetřit v peněžence. Cílem bylo snížit negativní dopad našeho každodenního chování na planetu Zemi. Každý z účastníků si mohl vybrat ze seznamu výzev a během jednoho týdne se je pokusit splnit. A zkusili toho opravdu hodně! Vysazovali stromy, sprchovali se jako námořníci (jen tři minuty!), omezili maso na jídelníčku, dali přednost ekologické dopravě a mnoho dalšího. Výsledek? Společným úsilím se jim podařilo ušetřit skoro 100 tun emisí, což je tolik, jako by osobní auto 12x objelo celou planetu.

Ať už šlo o kratší sprchy nebo výsadbu zelených ploch, všichni tihle skvělí lidé dokázali dosáhnout ohromných výsledků. Díky nim bylo ušetřeno 1 936 van plných vody. A víte, co ještě? Vysadili zeleň, která by zabrala plochu 101 tenisových hřišť! To je pořádná dávka zdravého zeleného sportu. A navíc se věnovali dobrovolnické práci pro přírodu a nasbírali dohromady 1 482 hodin. To je jako několik zápasů fotbalu, kde místo míče kopete díry pro stromy. Skvělá představa, že? A stejně to tisíce lidí dělalo.

A co je nejlepší na tomhle všem? Jednotlivci a týmy často pokračují v plnění výzev i po skončení Kampaně. Započaté změny, jako instalace perlátorů a WC stopů, každý rok ušetří víc než 13 plaveckých bazénů plných pitné vody. Tyto vychytávky nám ukazují, že malé změny v chování jednotlivců mohou mít nakonec obrovský dopad. No, tady platí, že i kapka činí oceán!

Koordinátor kampaně z gymnázia v Bruntále nám řekl: „Kampaň je úžasná tím, že nám ukazuje, jak můžeme konkrétně přispět k pozitivním změnám ve vztahu k našemu prostředí, ve kterém žijeme.“ A kdo by ji neposlouchal? Vždyť šlo hlavně o děti, které měly chuť zlepšit místo, kde žijí!

Takže teď víte, že každý může být hrdina a že malé skutky mohou mít obrovský vliv, když se jich chopí spousta dalších lidí. A Jan Smrčka z kanceláře Ekoškoly dodává: „Kampaň Obyčejného hrdinství nám dává naději, že i malý kousek může změnit svět. A jestli se ty pozitivní kousky spojí a stanou se jich stovky, tisíce nebo dokonce miliony, tak se můžou dít skutečně velké věci!

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?