nejlepší vařba

Výzva Vaříme spolu s Jaroměřickou mlékárnou se nám zalíbila, protože se letos věnujeme tématu „Jídlo“. A jak se nám díky výzvě dařilo vařit spolu? Čtěte dál…

Našemu Plánu ke dni „dnes vaří děti“ předcházela Analýzu k tématu „Jídlo“, kterou jsme udělali se všemi dětmi, rodiči a hlavně se členy Ekotýmu. Vyvěsili jsme všechny prezentační archy s fotografiemi aktivit k tématu, rozložili velký arch, na který se zapisovalo kolik barevných puntíků, které aktivita získala. Puntíky přidělovali děti i dopělí podle toho jak se aktivita líbila. Potom následovala debata, co se povedlo, co ne a proč (např. proč u exkurse do vodárny bylo málo puntíků – cesta byla moc dlouhá – zajistíme příště autobus). Použila jsem otázky z manuálu a všichni dostali za úkol přemýšlet o nových aktivitách. Zároveň jsem dětem vysvětlila proč něco nejde dělat, co je spotřební koš,co jsou zdravé potraviny, atd.. Všechno jsme zapisovali a potom přenesli do Plánu činností.
Již dříve jsme s dětmi vařili a vždy jsme na dveře dali jen cedulku „DNES VAŘÍ DĚTI“ a vyvěsili recept.  Tentokrát jsme vytvořili opravdu podrobný Plán pro jednotlivé činnosti. Každý člen Ekotýmu si vybral úkol a k sobě pomocníky. Děti kreslily obrázky, vystřihovaly fotky a vše jsme doplňovali  obrázky hodin (aby děti měly časovou představu). Ekotým vymýšlel jak ještě víc zapojit malé děti a podařilo se to (strouhaly na struhadle, umývaly suroviny, míchaly, mazaly si chléb, zdobily zeleninou…). Plán zahrnoval všechno od vyvěšení na dveře až po úklid zbytků do kompostu a různých popelnic, vyvěšení fotek, článku do novin. Také jsme se domluvili, že budeme sbírat kelímky, které zbydou z použitých potravin a využijeme je na velikonoční dekorace. Práce podle podrobného plánu byla pro děti nová, srozumitelná a zároveň lákavá. Zvládly to na jedničku.

Recept na naši jarní pomazánku najdete zde.

Autor: Edita Votrubová, MŠ Tylovice