nakupujeme bez odpadů

Rodiče z Ekotýmu si přichystali na schůzku pro děti zajímavé téma – jak snížit spotřebu igelitových sáčků při nákupu. Maminky našily sáčky a s dětmi si vyrobily vlastní barevnou tašku z různých recyklovaných materiálů (záclony, zbytky látek)

Tento rok naší Ekoškolku provází téma: Odpady. Děti ve třídách analyzují sbírání a třídění odpadu v naší MŠ. Celý rok pracují podle vytvořeného plánu, do kterého stále přibývají nové nápady a podněty. 
Děti během roku vyrobily krabice na tříděný odpad, pravidelně se starají o vyvážení do ekodvora, sbírají pet vršky z lahví pro kamaráda z naší MŠ , zapojily se do sběru odpadků v projektu Ukliďme svět, zapojily se do soutěže – Malujeme s Plastožroutem, kterou vyhrály.  Rodiče z Ekotýmu názorně seznámili děti na jedné ze schůzek s tím, co všechno se děje s odpadem od jeho sběru přes třídění až po energetické využití. Na další schůzku si přichystali pro děti zajímavé téma – jak snížit spotřebu použití igelitových sáčků při nákupu. Děti měly možnost na modelové situaci vyzkoušet nakupovat v obchodě a nabírat věci do igelitových sáčků a nebo nakupovat  s vlastními donesenými taškami. Děti potom porovnávaly spotřebu igelitových tašek a množství odpadu z nákupu. Společně navrhovaly řešení, jak vyrobit a využívat vlastní textilní tašky. Maminky našily sáčky  a s dětmi i si vyrobily vlastní barevnou tašku z různých recyklovaných materiálů (záclony, zbytky látek) na balení nakoupeného zboží, převážně ovoce, zeleniny a pečiva. Pytlíčky různých velikostí si zdobily foukacími fixami na textil, navlékaly barevné šňůrky a nezapomněly si vyrobit i cedulku, na kterou se nalepují gramáže potravin. 
Během tvoření si rodiče vyměnili osobní zkušenosti s tímto způsobem nakupování nejen v místním obchodě, ale i ve velkých obchodních řetězcích. 

autor: Jitka Novotná, MŠ Mokrá Horákov

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?

chcete ucelenou metodiku k tomuto tématu?