mobily pro gorily

Ekoklub Gymnázia Chotěboř se zapojil do velké kampaně na sběr vysloužilých mobilů s cílem zabít dvě mouchy jednou ranou! Vyřešit problém „co s ním?“ a ještě podpořit gorily daleko v Africe.
Akci „Mobily pro gorily“ pořádá ZOO Praha, za účelem zrecyklovat co nejvíce mobilních telefonů, již řadu let. Chce tak vrátit do oběhu vzácné kovy v nich obsažené, aby nebylo nutné těžit další, jelikož jejich nejhojnější ložiska leží na území afrických pralesů. Právě tam, kde je i domov vzácných goril.
Gymnázium Chotěboř, čele s Ekotýmem, se také opakovaně zapojilo do sběru starých mobilů a shánělo mobily, kde se dalo. Podařilo se nám zapojit dvě základní školy, zaměstnance Nemocnice Havlíčkův Brod, občany města i několika okolních obcí a společně jsme nashromáždili neuvěřitelných 348kusů mobilů.
Vytvořili jsme o této problematice prezentaci, představili všem třídám na gymnáziu a vybídli jsme je, aby sbírali vysloužilé mobilní telefony. Uspořádali jsem i soutěž mezi třídami, kdy studenti nejúspěšnější třídy dostali dobrotu bez palmového oleje a faitrade čaj.
Vytvořili jsme nástěnku, sepsali jsme článek, který vyšel v časopise Echo, což jsou naše lokální noviny. Akci jsme propagovali na několika našich akcích, jako byl například Víkend otevřených zahrad, Sportuj a pomáhej, Fairtradové Vánoce, Den Země…. Měli jsme zde vždy přímo vytvořené místo, které se věnovalo sběru mobilů pro gorily. Návštěvníci zde mohli odevzdávat staré mobilní telefony, rozdávali jsme letáčky se stručnými informacemi o této problematice, měli jsme jednoduché aktivity pro děti, jako byli například omalovánky goril s mobilem, aby pochopily alespoň základní princip našeho snažení. Jeden ročník skončil druhým místem v kraji, ale neskončilo naše snažení a určitě budeme i nadále v akci pokračovat, protože TO MÁ SMYSL!

Eva Kovačková,
Gymnázium Chotěboř

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?