knihobudka v MŠ Dubeč

Dáváme knihám druhou šanci najít nové nadšené čtenáře. Jednalo se o projekt, který vznikl spontánně a byl velmi rychle zrealizován.

Na našem setkání Ekotýmu jsme s dětmi přemýšleli, co bychom ještě mohli v rámci našeho zvoleného tématu „Prostředí MŠ“ ještě vylepšit. Přímo od dětí vzešel nápad vybrat místo, kam by se daly odložit knihy, ze kterých již samy odrostly. A to byl už jen krůček k naší školní Knihobudce.
Oslovili jsme pana školníka, zda by neměl vhodný vyřazený kus nábytku. Ten nám věnoval nepotřebnou skříňku s poličkami, kterou jsme umístili ve venkovním zastřešeném prostoru areálu MŠ. O nápadu jsme pověděli dalším zaměstnancům MŠ a začali z našich školních, ale i domácích knihovniček vybírat nové obyvatele Knihobudky. Informovali jsme i rodiče a Knihobudka se velmi brzy úplně celá zaplnila. Původně jsme se zaměřili především na dětskou literaturu, ale své místo si zde postupně našly i knížky pro rodiče.
Knihobudka se nám osvědčila i v rámci venkovního pobytu. Za nepříznivého počasí se zde děti rády scházejí a prohlíží si knižní ilustrace. Často se knížka někomu tak zalíbí, že putuje rovnou do kapsáře v šatně, a potom i domů.
Knihobudka skvěle slouží i nám, učitelkám. Při opoledním odpočinku máme dětem stále co číst. A když si ji ve třídě celou přečteme? Putuje do knihobudky, aby mohla sloužit dál.

Dana Říhová, MŠ Dubeč, Praha-Dubeč

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?