když se daří, tak se daří

Naše děti z EKOtýmu nejsou žádní sobci, proto, když uvažovaly nad tím, co bychom tady u nás mohly vylepšit, myslely u toho i na zvířátka. Při práci na zahradě nám pomáhali i rodiče z EKOtýmu a byla u toho legrace.

Rozhodli vytvořit bylinkový záhon (máta, meduňka, oregano, levandule, tymián, pažitka). S dětmi jsme si povídali o význam květů pro hmyz, a tom jak můžeme bylinky využít do čajů a šťáv, nebona ochucení vody. Vysázeli jsme buxusový živý plot, protože potřebujeme více zeleně pro školkovou zahradu. Dále jsme postavili hmyzí domeček, vyplnili ho různorodými přírodninami u toho se děti dozvěděli, jaký jevýznam domečku pro množení hmyzu. Roh zahrady nám zdobí ekologická informační tabule s informace o tom jak dlouho se v přírodě rozkládá různý odpad. Tabule je umístěná na viditelném místě pro všechny kolemjdoucí. Na vzrostlé stromy na zahradě jsme umístili krásné ručně vyráběné budky pro kosy a špačky. Podílel se na tom celý EKOtým i s rodiči. Úkoly a materiály se rozdělili mezi děti a rodiče EKOtýmu. Dosáhli jsme toho, že jsme udělali lepší podmínky nejen zvířátkům na naší školkovské zahradě. Do budoucna máme v plánu vrbový tunel, pocitový chodníček a „hroudu“ z hlíny.

Radya doporučení ostatním: Chce to klid, trpělivost a hlavně šikovný EKOtým.

Autor: Nikol Symonová, MŠ Zelená, Havířov-Životice

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?