jitrnice jakou svět neviděl

V naší MŠ se snažíme zařazovat do jídelníčku i netradiční pokrmy, které máme od místních farmářů. téma Jídlo je pro děti velmi zajímavé, obzvláště pokud mohoou ochutnat něco nového. Téma Jídlo jsme zároveň propojili s tématem Odpady.

Asi každý zná pohádku „ Dařbuján a Pandrhola“ a nezapomenutelnou scénku se stromy, na kterých přes noc vyrostly jitrnice. A právě to nás inspirovalo k úžasnému nápadu na téma Masopust, který u nás proběhl na konci ledna.  Masopust je hlavně o jídle a to u Nás v MŠ rozhodně nechybělo. Paní ředitelka dostala od místního farmáře výborné domácí jitrnice, na kterých si s dětmi velmi pochutnaly. Nejprve si však pověděli, z čeho se jitrnice dělají a také, jaké další produkty od farmáře odebíráme.  Poté si společně pověděli o tradicích Masopustu a uvařili masopustní specialitu „ Boží milosti“, které provoněly celou naší školu.  Děti si samy organizovaly průběh vaření a s malou pomocí paní ředitelky uvařily výborné dobroty, na kterých si pochutnala celá školka. Naší další činností k tomuto tématu, bylo tvoření jitrnic z použitých punčoch, které si děti donesly z domova. Každý si vytvořil svou vlastní originální jitrnici a poté jsme je společně pověsily na náš strom, který nám vyrostl na chodbě MŠ. Společně s dětmi jsme propojily téma jídlo s tématem odpady. Děti ze stromu a jitrnic byly nadšené a každý si přál, aby se jitrnice přes noc staly opravdovými. 

Autor: Bc. Dana Krajczyová, Jana Pospíšilová, MŠ Pastelka

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?