den bez odpadu

Děti se učí předcházet odpadu, nebo ho minimalizovat a znovu využívat. Každý měsíc uskutečňujeme DEN BEZ ODPADU.

V rámci tématu Odpady se snažíme, co nejvíce odpadu předcházet. Již několik let pořádáme v naší MŠ 1x měsíčně DEN BEZ ODPADU.
Tento celý den se snažíme nevyprodukovat žádný odpad, nebo ho co nejvíce minimalizovat. Celý den se zamýšlíme, co budeme používat, proč a jak. Děti si například přinesou látkový kapesník, abychom nevyhazovali papírové. Většinu dne se snažíme být venku v pohybu, abychom předcházeli např. používání papíru. Ekošpioni odpoledne zkontrolují koše a to je radosti, pokud jsou prázdné. Snažíme se minimalizovat i odpad z jídla. Paní kuchařky tento den většinou vaří oblíbená jídla. Pokud přesto něco nesníme, zpracujeme to v gastrokompostéru, který máme v kuchyni. Přemýšlíme, který odpad využijeme k dalšímu tvoření ať ve školce nebo doma. Každoročně vyhlašujeme akci “ Domácí tvoření, aneb hrajeme si s Ekoškolou. Děti doma tvoří s rodiči výrobky z odpadového materiálu, z kterých potom uspořádáme výstavu pro veřejnost, kde prezentujeme naše zapojení do programu Ekoškola.

Ilona Rozlivková, MŠ Kytička, Pardubice

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?