Materiály

Máme pro vás návody a inspiraci, jak na Ekoškolu krok za krokem. Dáme vám také výukové materiály na témata Ekoškoly přímo do vašich hodin s žáky.

Naše metodické materiály vás provedou programem Ekoškola a pomohou vám nastartovat změny, o které usilujete. Mnoho pracovních listů využijete přímo ve výuce k motivaci a ke vzdělávání žáků v tématech jako je voda, odpady, energie, biodiverzita apod. Všechny materiály pečlivě připravujeme a testujeme ve spolupráci se zapojenými Ekoškolami.

Příručka pro učitele

Tato příručka je základním metodickým materiálem, který vás povede při realizaci programu ve vaší škole krok za krokem.

Stáhnout příručku

Analýza – pracovní listy

Pracovní listy vedou žáky při průzkumu, co a jak na vaší škole funguje. Podrobné otázky nasměrují  jejich přemýšlení a pátrání po tom, jak je vaše škola na tom v jednotlivých tématech, jako je voda, energie, odpady, prostředí školy, doprava atd. Pracovní listy zároveň žáky vedou k označování slabých a silných stránek školy, což je základní předpoklad pro vytvoření následného Plánu činností.

Stáhnout pracovní listy

Ekoškola ve výuce

Tematicky a věkově uspořádané sady pracovních listů vám pomohou zařadit témata Ekoškoly do výuky. Desítky propracovaných lekcí vám umožní pracovat s vašimi žáky s využitím různých metod. V každém tématu jsou připraveny rozdílné lekce a aktivity podle věku žáků, od žáků prvního stupně, až po žáky střední školy.

Ekoškola ve výuce

Odpady

Energie

Voda

Prostředí školy

Doprava

Šetrný spotřebitel

Biodiverzita

Klimatické změny

Ekoprovoz ve školách

Tato publikace vám srozumitelným způsobem přiblíží čtyři odborná témata: energie, odpady, prostředí školy a voda. Získáte mnoho tipů, jak v těchto oblastech zlepšit ekologický provoz vaší školy. Najdete zde také odkazy a kontakty na instituce, které vám mohou pomoci s řešením vašich praktických problémů.

Stahnout

V Ekoškole jako doma

Tyto pracovní listy vám a vašim žákům pomohou přenést proměny, které v Ekoškole děláte, také do svých domovů a domácností. Listy jsou sestaveny tak, aby s nimi mohli žáci s rodiči snadno pracovat samostatně. Namísto analýzy školy provádí analýzu své domácnosti, pojmenovávají silné a slabé stránky, plánují, co by mohli zlepšit.

Stáhnout příručku

Formulář dobré praxe

Dejte nám vědět, co na škole děláte. Nejenom nás, ale také kolegy z ostatních škol i širokou veřejnost zajímá, co jste dokázali na vaší cestě k Ekoškole, jak postupujete v 7 krocích a co jste udělali v Tématech Ekoškoly. Vyplňte formulář ZDE a zašlete také fotografie. Fotografie zasílejte v co nejlepší kvalitě a nejlépe přes tuto úschovnu (kvůli velikosti fotek, nemusí být emailem přeneseno.

Inspirace ze škol

Brožura s příklady dobré praxe z pražských Ekoškol vznikla v rámci projektu Mezinárodního programu Ekoškola – podpora a rozvoj základních a středních škol podpořeného grantem z hl. m. Prahy.

Plakát 7 kroků

Tento plakát pomůže žákům v lepším pochopení 7 kroků nebo ho můžete použít ve škole pro prezentaci Ekoškoly.