Materiály

Máme pro vás návody a inspiraci, jak na Ekoškolu krok za krokem. Dáme vám také výukové materiály na témata Ekoškoly přímo do vašich hodin s žáky.

Naše metodické materiály vás provedou programem Ekoškola a pomohou vám nastartovat změny, o které usilujete. Mnoho pracovních listů využijete přímo ve výuce k motivaci a ke vzdělávání žáků v tématech jako je voda, odpady, energie, biodiverzita apod. Všechny materiály pečlivě připravujeme a testujeme ve spolupráci se zapojenými Ekoškolami.

NOVÁ

Příručka pro učitele

Tato příručka je základním metodickým materiálem, který vás povede při realizaci programu ve vaší škole krok za krokem.

Stáhnout příručku


Analýza – pracovní listy

Pracovní listy vedou žáky při průzkumu, co a jak na vaší škole funguje. Podrobné otázky nasměrují  jejich přemýšlení a pátrání po tom, jak je vaše škola na tom v jednotlivých tématech, jako je voda, energie, odpady, prostředí školy, doprava atd. Pracovní listy zároveň žáky vedou k označování slabých a silných stránek školy, což je základní předpoklad pro vytvoření následného Plánu činností.

Stáhnout pracovní listy

 


Ekoškola ve výuce

Tematicky a věkově uspořádané sady pracovních listů vám pomohou zařadit témata Ekoškoly do výuky. Desítky propracovaných lekcí vám umožní pracovat s vašimi žáky s využitím různých metod. V každém tématu jsou připraveny rozdílné lekce a aktivity podle věku žáků, od žáků prvního stupně, až po žáky střední školy.

Ekoškola ve výuce

Odpady

Energie


Voda

Prostředí školy

Doprava


Šetrný spotřebitel 

Biodiverzita

Klimatické změny


Ekoprovoz ve školách

Tato publikace vám srozumitelným způsobem přiblíží čtyři odborná témata: energie, odpady, prostředí školy a voda. Získáte mnoho tipů, jak v těchto oblastech zlepšit ekologický provoz vaší školy. Najdete zde také odkazy a kontakty na instituce, které vám mohou pomoci s řešením vašich praktických problémů.

Stahnout

V Ekoškole jako doma

Tyto pracovní listy vám a vašim žákům pomohou přenést proměny, které v Ekoškole děláte, také do svých domovů a domácností. Listy jsou sestaveny tak, aby s nimi mohli žáci s rodiči snadno pracovat samostatně. Namísto analýzy školy provádí analýzu své domácnosti, pojmenovávají silné a slabé stránky, plánují, co by mohli zlepšit.

Stáhnout příručku

 

Formulář dobré praxe

Dejte nám vědět, co na škole děláte. Nejenom nás, ale také kolegy z ostatních škol i širokou veřejnost zajímá, co jste dokázali na vaší cestě k Ekoškole, jak postupujete v 7 krocích a co jste udělali v Tématech Ekoškoly. Vyplňte formulář a zašlete také fotografie. Fotografie zasílejte v co nejlepší kvalitě a nejlépe přes tuto úschovnu (kvůli velikosti fotek, nemusí být emailem přeneseno).

Vyplnit

 

Inspirace ze škol

Brožura s příklady dobré praxe z pražských Ekoškol vznikla v rámci projektu Mezinárodního programu Ekoškola – podpora a rozvoj základních a středních škol podpořeného grantem z hl. m. Prahy.

Stáhnout 

 

Plakát 7 kroků

Tento plakát pomůže žákům v lepším pochopení 7 kroků nebo ho můžete použít ve škole pro prezentaci Ekoškoly.

Stáhnout

7 kroků k zodpovědné spotřebě potravin 

Metodika pro učitele mateřských, základních i středních škol, která vznikla v rámci projektu Menu pro změnu. Vychází z osvědčeného modelu 7 kroků užívaného v programu Ekoškola a jejím cílem je usnadnit učitelům zařazení tématu JÍDLO A SVĚT do výuky. Vydalo vzdělávací centrum TEREZA a Glopolis.

Stáhnout

 

Přílohy

k metodice 7 kroků k zodpovědné spotřebě potravin

Stáhnout

Otázky k Analýze v tématu Jídlo a svět aneb zodpovědná spotřeba potravin

Otázky k novému tématu Ekoškoly, nejdete zde v novém grafické úpravě. Jsou navrženy tak, aby pokrývaly aktuální oblasti tématu Jídlo a svět aneb zodpovědná spotřeba potravin (Lokální a sezónní potraviny, Agrobiodiverzita, Plýtvání potravinami, Průmyslově zpracované potraviny a palmový olej, Spotřeba masa a Způsoby hospodaření – bio, fair trade apod.).

Otázky pokrývají základní věci zjistitelné ve škole nebo v rodinách. Pokud ve škole řešíte nějaký konkrétní problém, určitě si přidejte k navrženým otázkám i otázky vlastní, které vám pomohou získat odpovědi na to, co vás zajímá.

Stáhnout

Kalendář na rok 2018

Žáci díky projektu Menu pro změnu udělali mnoho změn ve školních jídelnách, bufetech i domácnostech. Z výsledků jejich práce vznikl kalendář Rok změn 2018.  Zkuste také změnu. Vyzkoušejte každý měsíc něco nového.

Kalendář ke stažení

 

Příklady dobré praxe k tématu Jídlo a svět

Připravili jsme pro vás příručku plnou inspirace. Vznikala během realizace projektu Menu pro změnu a nyní se můžete inspirovat zkušenostmi škol, které  byly v projektu zapojeny.

Stáhnout

 

Formulář - Příklady dobré praxe

Dejte nám vědět, co na škole děláte. Nejenom nás, ale také kolegy z ostatních škol i širokou veřejnost zajímá, co jste dokázali na vaší cestě k Ekoškole, jak postupujete v 7 krocích a co jste udělali v Tématech Ekoškoly. Vyplňte formulář ZDE a zašlete také fotografie. Fotografie zasílejte v co nejlepší kvalitě. 

Kriteria - sebehodnocení školy

Kritéria sebehodnocení školy jsou rozdělena podle jednotlivé částí Metodiky 7 kroků a obsahují definice různých úrovní realizace programu v každém z těchto kroků. Členům Ekotýmu tak mohou být nápomocná k sebehodnocení jejich dosavadní práce a hledání cest, kam se mohou v realizaci programu na škole posouvat dále.

Kriteria

Pozn. Kritéria jsou aktualizována k 3.9.2018. Vyplňuje se pouze „x“ do šedých čtverečků. V každém řádku může být pouze jedno „x“. Čísla se nikam nevkládají, Excel sám sčítá body ve výsledných oranžových polích. 

Stáhnout

 

LOGA Ekoškoly ke stažení

Použijte na vaše školní webové stránky a dejte světu vědět, že jste součástí mezinárodního programu Ekoškola

Stáhnout

 

Žížalí deník

Jak se učit o žížalách a kompostování, kde si opatřit žížalí násadu a čím je krmit. Pozorujte žížalky a veďte si deník.

Stáhnout

 

Obrázky ke stažení

Stáhnout

 

 

 

Přidejte se.

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se