Jíme zdravě a ekologicky

Zásadní změna v ochraně klimatu čeká na našem talíři. Maso a mléčné výrobky znamenají několikanásobně vyšší zátěž pro životní prostředí než potraviny rostlinného původu. Zkus omezit maso a objevit nové, chutné a zdravé recepty.

Jíme zdravě a ekologicky

Víte že:

Víte, že už omezením masa v našem jídelníčku můžeme snížit naši uhlíkovou stopu až o 30 %? Podívejte se na zajímavý dokument Hovězí a jeho vliv na klima (4.37 min.)

Zkuste omezit maso a objevujte nové bezmasé recepty

Jezte zdravě a vyváženě a přitom zkuste omezit maso. Inspirujte a potěšte ostatní chutným jídlem! Pro splnění výzvy nabízíme dvě možnosti:

Trénujeme:

Omezte pokrmy z masa. Hledejte alternativu, která vám nahradí maso v jídelníčku (výživově i chuťově).

Jsme profíci:

Uvařte nové bezmasé jídlo. Vyhledejte recept na bezmasé jídlo a uvařte ho sami/nebo s pomocí kamarádů či dospělých. Pozvěte známé na ochutnávku. Uspořádejte doma nebo ve škole ochutnávku bezmasých jídel.

Jak to dělají v Ekoškole: Návod jak uspořádat ochutnávku od  GASOŠ Chodov.

Jak na to

Vyhledejte recepty, a vyberte ten/ty, kter/é vás zujal/y. nabízí se zajímavá varianta požádat rodiče nebo prarodiče o jejich recepty nebo vyhledat tradiční sváteční recepty, týkající se např. Velikonočních svátků nebo Masopustu. Samozřejmě můžete hledat na internetu, jako inspiraci nabízíme následující stránky:

Nyní zjistěte, kde můžete suroviny pro recept pořídit a jaká je jejich finanční náročnost.

Rozhodněte se, zda zůstanete u tréninkové aktivity, nebo zda se pustíte do složitější varianty

V případě varianty Omezte pokrmy z masa

• Domluvte se doma, které dny chcete vynechat maso a domluvte se na přípravě vybraného receptu: kdo nakoupí suroviny a kdo bude při přípravě jídla šéfkuchař a kdo bude s čím pomáhat.

V případě varianty Uvařte bezmasé jídlo

• Uvařte sami nebo s pomocí (kamarádů, rodičů, učitelů a pod.) a uspořádejte hostinu/ochutnávku pro rodinu, pro kamarády....
  • Uvařte s kamarády různá jídla a uspořádejte vzájemnou ochutnávku, nebo ochutnávku pro další např. ve škole. Ochutnávku můžete doplnit sdílením nebo výměnou receptů

Tip: Chcete si spočítat dopad vašeho jídla na životní prostředí? Využijte Kalkulačku nutriční stopy. kalkulačka počítá relativní dopad na životní prostředí z ingrediencí použitých na jednu porci hlavního jídla a z jeho přípravy (např. vaření, smažení).

Jak to dělají v Ekoškole: Mrkvový dort v MŠ Paskov, Výměna receptů na dálku v MŠ Kytička Pardubice, Akční den s jídlem v ZŠ Újezd u Brna, Pravidla pro odpovědnou stravu v ZŠ a MŠ Tyršova, Odpovědné stravování podle ZŠ Sokolov.

Co dělat víc?

Zde najdete další informace, odkazy na zajímavé filmy nebo nápady, jak ve výzvě pokračovat.

Dejte o sobě vědět

Uspořádejte promítání filmu a besedu. Uspořádejte ve škole ochutnávku bezmasých dobrot pro spolužáky, nebo rodiče a další (např. u příležitosti třídních schůzek, Dne Země a pod.). Můžete recepty shromáždit, vytvořit z nich kuchařku a sdílet ji nebo dále šířit.

Jak to dělají v Ekoškole: Tématická stanoviště na Den Země v ZŠ J. V. Sládka Zbiroh, Studenti učí děti z MŠ v SŠ pedagogické a zdravotnické krnov

Co splněním výzvy zjistíme?

O kolik jsme snížili produkci CO2 díky bezmasým dnům a kolik z nás se naučilo uvařit nové bezmasé jídlo, případně kolik lidí toto jídlo ochutnalo.

Přidejte se do Ekoškoly