budujeme prostředí pro zvířata

I malé přírodní útočiště dává našim zvířecím sousedům prostor, aby mohli žít spolu s námi. Zastřižený trávník ani zorané pole rozmanitosti života nesvědčí. Pomozte životu ve svém okolí.

víte, že...

... za posledních 30 let zmizelo v Evropě víc než 25 % všeho hmyzu? Přitom je zásadní pro fungování ekosystémů, na nichž lidstvo závisí: právě hmyz opyluje rostliny, ale také tvoří základní potravinové pyramidy a současně v přírodě likviduje odpad.

Lidskou činností ohrožujeme druhovou rozmanitost a narušujeme rovnováhu v přírodě. Pojďme s tím něco udělat.

jaké aktivity vás čekají v této výzvě

úkryty pro zvířata

motýlí louka nebo divoká zahrada

• Nejlepší způsob, jak podpořit biodiverzitu je dát přírodě přirozený prostor. Třeba tím, že část zahrady necháte dlouhodobě ležet zcela ladem, nebudete ji sekat ani jinak do ní zasahovat.
  • Motýlí louka - založením motýlí louky již přírodě trochu pomáháte. To ale neznamená, že je to špatně.  Ostrůvky motýlích luk mohou ozdobit i pečlivě opečovávané zahrady.

pítko pro ptáky

• V tropických dnech, zvlášť ve městech trpí ptáci nedostatkem vody.  Stačí však obyčejná miska umístěná na balkóně nebo zahradě a můžete významně pomoc. V zimě pítko využijete zase jako krmítko.

Další projkety

• ptačí budka - nezapomeňte, že ptačí budky je ideální umisťovat během podzimu
  • zabezpečení vodní plochy - miliony živočichů se ročně utopí v našich nádržích (sudech, jezírkách, bazénech...). Zabezpečte otevřené vodní plochy ve vašem okolí tak, aby do nich nemohli spadnout živý tvorové, případně jim dejte možnost k záchraně (např. záchranný plovák do bazénu).

doporučení

• Zvažte vaše kapacity a možnosti. Zohledněte hlavně  materiálovou, časovou náročnost a věk dětí.
  • Zapojte do rozhodování i děti.
  • Pokud máte možnost, požádejte o spolupráci: rodiče, veřejnost nebo odborníky. Kromě odborné rady mohou pomoci s dodáním materiálu či vytipováním správného místa pro umístění.

Jak to dělají v EkoškoleJežkovník v MŠ PaskovHmyzí domečky v ZŠ T.G. Masaryka Štětí

dejte o sobě vědět

Pokud jste se rozhodli zapojit i další spolužáky nabo rodiče, uspořádejte společnou dílnu nebo happening (setkání). Pokud spolupracujete s odborníky, uspořádejte s nimi besedu. Případně napište o svém projektu do místních médií.