což takhle dát si jogurt

Děti měly poznat, že potravina se dá nejen koupit, ale i vyrobit svými vlastními silami.

Děti vyráběly jogurt z kravského mléka, aby poznaly, že potraviny se dají připravit z primárních zdrojů.
Nejdříve jsme shlédli cca dvouminutové video studentky SUŠ v Ostravě Mlíko a zopakovali si, odkud se bere mléko. Mimo jiné jsme se ve videu dozvěděli, že mléko se může plnit do bandasek, a tak jsme jednu vzali s sebou a šli hledat mléko – Čerstvé mléko. Učitelka připravila nápis Čerstvé mléko na papír a děti během pobytu veku sledovaly nápisy kolem sebe – na obchodech, billboardech. Po nalezení shodného názvu mlékem naplnily bandasku a odnesly ji do školky. U automatu s čerstvě nadojeným mlékem bylo přistavené auto s malou cisternou mléka. Druhý den začala výroba: odměřování v kuchyňské odměrce, přelévání, zahřívání, sledování teploty, míchání, ochlazování, plnění do sklenic. Další den děti ochutnávaly, využily přitom marmeládu a strouhanou čokoládu k ochucení. Někdo preferoval přírodní chuť.
Rada koordinátorovi:
Počítat na přípravu jogurtu od prvopočátku po ochutnávku se třemi dny realizace.

Autor:Marcela Benková, MŠ Kosmonautů Havířov

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?