členové ekotýmu Datlíci a Ještěrky bádali v laboratoři ZŠ

Malí ekologové Datlíci a Ještěrky z MŠ přijaly pozvání do školních laboratoří.

Přijali jsme pozvání Ekokroužku ZŠ a první jarní den jsme se vypravili na návštěvu. Tentokrát paní učitelky pro ekology připravily ve školní laboratoři zábavné pokusy na téma voda. Po přivítání se děti rozdělily do čtyř skupin a u pracovních stolů si vyslechly jaké pokusy budou provádět. Seznámily se s laboratorními pomůckami – baňkami, kádinkami, zkumavkami, filtračním zařízením, stříčkou, ochrannými brýlemi aj. Prvním úkolem bylo provést filtraci vody znečištěné pískem. Děti nabíraly písek do kádinky, stříčkou přidávaly vodu, vše promíchaly a postupně nalévaly do filtračního zařízení. Pozorovaly, jak filtrační papír zachycuje písek a do kádinky protéká čistá voda. Tímto pokusem se děti seznámily s procesem filtrace, díky kterému získaly čistou vodu. Na dalším stanovišti si děti vyzkoušely PH neboli kyselost/zásaditost různých potravin a roztoků. Přikládaly indikátorové papírky např. k citronu, mléku, vodě, tekutému mýdlu, pracímu prášku. Sledovaly, jak se papírky zabarvily a porovnávaly je se stupnicí PH v tabulce. Díky tomuto pokusu děti zjistily, které potraviny a roztoky jsou kyselé, neutrální nebo zásadité. Na posledním stanovišti pozorovaly pod mikroskopem tělo sladkovodního žahavce Nezmara. Na závěr paní učitelky malé ekology odměnily medailemi a certifikátem za badatelské činnosti v oblasti voda. Bylo to opět velmi zajímavé a podnětné setkání, při kterém si ekologové formou prožitku rozvinuly poznatky o světě, který nás obklopuje.

Simona Gajdová, MŠ Vratimov