baterkožrout a víčkožrout

Odpadkový koš nemusí být pouhá krabice nebo plastová nádoba. S dětmi jsme si vyrobili kamarády, které mají nejen krásnou podobu, ale také jméno a každý v naší školce ví, k čemu slouží.

Při letošní analýze děti usoudily, že náš zelený koš na baterky nejen, že není moc hezký, ale také má špatnou zelenou barvu.

Do plánu jsme si vymysleli, že vyrobíme Baterkožrouta. Ve školkovém výtvarném skladu se nám postupně začal kupit tvořící materiál a tak jsme začali vymýšlet, jak náš pomocník ve sběru baterek bude vypadat. Nehezkou krabici jsme přetvořili na krásného Žrouta a rovnou jsme mu udělali i kamaráda Víčkožrouta, který nám sedí ve vestibulu a spokojeně požírá všechna víčka ze školky i z domova. PET-víčka do sběrného dvora sice nepatří, ale my s nimi máme velké plány. Pomůžou nám vyzdobit třeba zahradní domeček. Zato recyklace baterií, stejně jako jakákoli jiná recyklace, je proces náročný — avšak vpravdě užitečný. Mimo ochrany životního prostředí a zdraví poskytuje recyklace baterií i energetické a materiálové úspory surovin. Jinými slovy recyklací získané suroviny mohou být levnější než těžba a stejně tak mohou být získány více takzvaně ekologicky. Je však zapotřebí co nejvíce baterií získat zpět. A tak, co Baterkožrout sežere, to se také dostane díky němu, tam kde se baterky správně zrecyklují.

autor: Bc. Kateřina Trsková, ZŠ a MŠ Povrly

ještě nejste zapojeni do programu Ekoškola?