Ceny SDGs 2024 byly uděleny!

S obrovskou radostí a hrdostí oznamujeme, že naše vzdělávací centrum TEREZA, se svým projektem BASE CAMP, zaměřeným na interaktivní vzdělávání o klimatických změnách, byla oceněna jako jeden ze čtyř nejlepších projektů v kategorii Vzdělání v letošních Cenách SDGs! 🌍👩‍🏫 Tento úspěch je obrovským uznáním naší práce na poli klimatického vzdělávání a přiblížení důležitých environmentálních témat dětem a mladým lidem. Více na ekoskola.cz/basecamp.

Konkurence byla silná – mezi finalisty se objevily inspirativní projekty, které ukazují cestu k lepší budoucnosti. Jsem velmi hrdý na to, že jsme byli v tak skvělé společnosti, a i když jsme nakonec nezvítězili, to, že jsme se dostali mezi nejlepší, je pro nás velkým úspěchem.

Chci moc poblahopřát letošním vítězům v kategorii Vzdělání, projektu AI dětem, a poděkovat i dalším finalistům za jejich přínos:
👏 Česká koalice pro ochranu biodiverzity s projektem CCBC online knihovna
👏 Společnost pro všechny s projektem Rozvoj dovedností pro život

Letos se do soutěže přihlásilo 270 projektů, přičemž největší počet byl právě v kategorii Vzdělání. Tento zájem ukazuje, jak zásadní roli kvalitní vzdělání hraje v naplňování cílů udržitelného rozvoje, zejména v době, kdy Česká republika bohužel klesla o čtyři příčky v plnění těchto cílů. SDG 4 – Kvalitní vzdělání je v tomto ohledu klíčové.

Co nás brzdí v pokroku? Naše země zůstává pozadu v naplňování 22 % cílů, mezi nimiž jsou například:
📉 SDG 2 – Konec hladu
📉 SDG 4 – Kvalitní vzdělání
📉 SDG 12 – Odpovědná výroba a spotřeba

V oblasti vzdělávání stále narážíme na vliv socioekonomických rozdílů mezi rodinami a v oblasti odpovědné spotřeby zápasíme s problémem znečištění ovzduší a recyklace odpadu.

Na druhé straně máme i silné stránky – u 58 % cílů jsme na dobré cestě, mezi nimiž jsou například:
🌟 SDG 1 – Konec chudoby
🌟 SDG 10 – Méně nerovností
🌟 SDG 11 – Udržitelná města a obce

Na závěr chceme poděkovat našim partnerům, zejména dm drogerie markt Česko, za jejich podporu a spolupráci při přinášení klimatického vzdělávání do škol a k mladým lidem. Dále patří obrovské díky Asociaci společenské odpovědnosti za organizaci a podporu Cílů udržitelného rozvoje v Česku.

Společně můžeme dosáhnout velkých změn! ❤️