Od individualismu k občanské participaci
V projektu spojily síly dva programy Vzdělávacího centra TEREZA: Mladí reportéři pro životní prostředí a Ekoškola
Podpisem Pařížské dohody se svět zavázal omezit nárůst globální průměrné teploty na 1,5 až 2 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí. Jak blízko jsme dolní hranici pařížského teplotního cíle nám ukazují klimatické hodiny, které jsou založené na nejlepších vědeckých poznatcích.
V tomto projektu se nám snažíme získat alespoň pár sekund.
Výzkum nám pomáhá zacílit workshopy a semináře tak, aby přesně odpovídaly potřebám žáků a studentů. Jak jsou na tom teď s tématem klimatu? Podívejte se sami TADY.
Příspěvky pěti řečníků vám ukázaly možnosti jak ovlivnit vnímání klimatické změny ve společnosti - a co s tím můžete udělat vy. Všech pět řečníků se pak účastnilo online panelové diskuze, na které zodpovídali dotazy publika.
Příspěvky si můžete pustit zde:
Záznam z panelové diskuze je také ke shlédnutí ZDE.
na konferenci jsme se zaměřili na téma Klima a náš stát. V 5 přednáškách a následné panelové diskuzi moderované Petrem Vackem podle otázek publika jsme hledali odpovědi na otázky: Jak téma změny klimatu uchopit lokálně a prakticky?; Jak se změna klimatu projevuje v České republice?; Jak se můžeme do řešení problémů klimatické změny zapojit my sami?
Příspěvky si můžete pustit zde:
Zdeněk Žalud - profesor na Mendelově univerzitě v Brně vyučuje.- Dopady změny klimatu v ČR
Klára Bělíčková - mluvčí Fridays for Future - Stuenti a klimatický aktivizmus
Michal Bačovský - garant koncepce Smart City - Studenti snižují emise ve městě
Hana de Goeij - vedoucí udržitelného natáčení v TV Nova - Změna klimatu z pohledu médií
David Šeda - manažera strategie udržitelnosti ve firmě zajišťující distribuci energií - Zelená energie a ČR
Záznam z panelové diskuze je také ke shlédnutí ZDE.
Účastníkům projektu poskytneme ověřené informace o tématu změn klimatu a budee rozvíjet jejich dovednosti spojené s aktivním občanstvím.
Projekt reaguje na skutečnost, kterou ukazují výzkumy: Velká část lidí v ČR je přesvědčena, že nedokáží řešit environmentální problémy nebo mají jako jednotlivci na ně zanedbatelný vliv. (Krajhanzl, J., Chabada, T., Svobodová, R. (2018). Vztah české veřejnosti k přírodě a životnímu prostředí. Reprezentativní studie veřejného mínění. Masarykova Univerzita, Brno.)
Budeme pořádat konference, semináře a workshopy a vytvoříme podpůrné vzdělávací materiály - pracovní listy.
S naší podporou budou školní týmy pořádat vlastní kampaně s tématem změna klimatu a zapojí veřejnost ve svých obcích do řešení problémů s tématem spojených.
Školní týmy tak mohou měnit společenské klima a myšlení lidí z „nemohu s tím nic udělat“ na „i já mohu něco změnit“.
Název projektu: EKOŠKOLA a OCHRANA KLIMATU – Od individualismu k občanské participaci
„Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.“