Ekoškola a klima

Od individualismu k občanské participaci

Ekoškola a ochrana klimatu

Dvouletý projekt, kde chceme změnit společenské klima ve prospěch klimatu planety.

V projektu spojily síly dva programy Vzdělávacího centra TEREZA: Mladí reportéři pro životní prostředí a Ekoškola

Cíl projektu:

Posílit přesvědčení lidí, že mají vliv na ochranu klimatu.

Účastníkům projektu poskytneme ověřené informace o tématu změn klimatu a budeme rozvíjet jejich dovednosti spojené s aktivním občanstvím.

Projekt reaguje na skutečnost, kterou ukazují výzkumy: Velká část lidí v ČR je přesvědčena, že nedokáží řešit environmentální problémy nebo mají jako jednotlivci na ně zanedbatelný vliv. (Krajhanzl, J., Chabada, T., Svobodová, R. (2018). Vztah české veřejnosti k přírodě a životnímu prostředí. Reprezentativní studie veřejného mínění.  Masarykova Univerzita, Brno.)

Co vás v projektu čeká?

Akce a materiály:

Budeme pořádat konference, semináře a workshopy a vytvoříme podpůrné vzdělávací materiály - pracovní listy.

Metodická podpora

S naší podporou budou školní týmy pořádat vlastní kampaně s tématem změna klimatu a zapojí veřejnost ve svých obcích do řešení problémů s tématem spojených.

Školní týmy tak mohou měnit společenské klima a myšlení lidí z „nemohu s tím nic udělat“ na „i já mohu něco změnit“.

Co již v projektu vzniklo ?

Evaluační zpráva: Ochrana klimatu pohledem ze školních lavic

Výzkum nám pomáhá zacílit workshopy a semináře tak, aby přesně odpovídaly potřebám žáků a studentů. Jak jsou na tom teď s tématem klimatu? Podívejte se sami TADY.

Konference: Změňme klima

Příspěvky pěti řečníků vám ukázaly možnosti jak ovlivnit vnímání klimatické změny ve společnosti - a co s tím můžete udělat vy. Všech pět řečníků se pak účastnilo online panelové diskuze, na které zodpovídali dotazy publika.

Příspěvky si můžete pustit zde:

• Jan Krajhanzl – ekopsycholog MU Brno – Jak mluvit o klimatických změnách, aby to lidi motivovalo k činu
  • Ondráš Přibyla – Fakta o klimatu – Jak přemýšlet o datech týkajících se klimatických změn, kde je získat a jak je interpretovat
  • Tadeáš Žďárský – metodik Školského zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka - Jak aktivizovat společnost skrze školu při řešení adaptačních a mitigačních opatření (s důrazem na možnosti žáků)
  • Josef Prokeš – katolický kněz – Jaká má být role člověka na světě, který mu Bůh odkázal
  • Petr Daniš – ředitel Vzdělávacího centra TEREZA – Jakou roli má hrát vzdělávání v době klimatických změn (s důrazem na školství jako takové a možnosti učitelů)

Záznam z panelové diskuze je také ke shlédnutí ZDE.

Kampaň obyčejného hrdinství

Pojďte s námi měnit společnost. S odvahou.

Podrobnosti o projektu a jeho podpoře

Název projektu: EKOŠKOLA a OCHRANA KLIMATU – Od individualismu k občanské participaci

• Programová oblast: Active Citizens Fund
  • Číslo projektu: 62500-2019-003-0002
  • Období realizace: 1. 10. 2020 – 30. 9. 2022
  • Koordinátor projektu: Ing. Jan Smrčka, jan.smrcka@terezanet.cz

„Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.“

Přidejte se do Ekoškoly