Žížalí příběh v Tereze

V TEREZE nezůstáváme pozadu a tak jsme si také pořídili vermikompostér. O tom, jak to probíhalo, co vše jsme u toho museli vyřešit, Vám v následujících odstavcích popíše iniciátorka akce Eva Mašková.

Žížalí příběh v Tereze

Ten den, co k nám přišel dlouho očekávaný zelený moderní designový vermikompostér od firmy Plastia, jsme byly všichni plní nadšení.  Pustili jsme se do montáže a zanedlouho už stál vermikompostér na nožičkách a my jsme  zkoumali, k čemu asi slouží ten podivný ventilek dole. To prý, aby se žížalky neutopily v tekutině, která při tlení vzniká. „Tak to jo“, shodli jsme se, „bezpečnost především!“ Vzniklý tzv. žížalí čaj využijeme pro květiny. Nádhera.

K úplnému štěstí nám stále chyběly žížalky! No jo, ale kde je sehnat? Jedni okamžitě začali vyhledávat na žížalí mapě, druzí obouvali boty, se slovy: „Venku je přeci žížal dost.“

„Přátelé, žádnou paniku,“ řekla jsem. „ Já jednu násadu všežravých a věčně hladových kalifornských žížal doma náhodou mám!“

Týden na to nastal v Tereze druhý svátek. „Žížaly už jsou tady“, volali jsme nadšeně. Společně, jsme pak násadu dravých zvířat, žížal, vypustili do pelíšku z namočeného kartonu a z mokrých plat od vajíček. Přihodili jsme také nějaké laskominy, čajové sáčky od včera, lógr a slupky od ovoce a zeleniny. Pak jsme slavnostně zavřeli víko vermikompostéru.  „Vítejte v Tereze, dravá zvěři!“

Žížaly jsme dostaly nestarosti my z Ekoškoly. Celou Terezu jsme informovali, jak bude probíhat krmení, kdo se o žížalky stará a kde se můžou přijít na komentovanou prohlídku.

Vše pobíhalo ideálně, až do toho osudného dne, kdy nám kolem hlavy, svačiny, počítačů a papírů proletělo tisícihlavé hejno octomilek a jedno malé neidentifikovatelné stvoření. Okamžitě jsme zpozorněli. Jednat se muselo rychle. Nasazeny byly okamžitě mohutné zbraně jako piliny a popel. Pravidelně jsem i omývali víko, kam octomilky rády kladou vajíčka a sledovali vývoj. Pro zachování dobrých vztahů na pracovišti jsme přestěhovali vermikompostér do dolního patra, kde není taková koncentrace osob.  Jako pojistku jsme nasadili další pořádnou vrstvu pilin a asi 2 kg lógru z mistní kavárny. Alespoň částečně se nám podařilo nad octomilkami zvítězit.

Dnes se již můžeme pochlubit úspěšným odchovem tohoto šlechetného zvířete. Minulý týden jsme totiž v pelíšku poprvé spatřili malá růžová žížalátka i malé kožovité váčky, tedy žížalí vajíčka.

Žížalího čaje nemáme dodnes ani kapku, ventil je však stále v průtokové poloze.

Žížaláci
Škola: Tereza