Žížaláci z Boženky

Příspěvek je o problémech při zakládání vermikompostéru. A také o překonání obtíží.

Žížaláci z Boženky

Chtěli jsme vyzkoušet domácí kompostování ve vermikompostéru. V loňském školním roce jsme při kontrole třídění zjistili, že ve směsném odpadu končí velké množství bioodpadu.
Vermikompostér si vzala na starost část Ekotýmu a koordinátorka EVVO na škole. Jednou týdně se scházíme, provedeme kontrolu stavu, přidáme bioodpad a vše zapíšeme do žížalího deníku.
V součastnosti máme založený vermikompostér. Žížaly se množí. Už umíme lépe odhadnout množství bioodpadu, tak aby žížaly stíhaly odpad zpracovávat.
Zpočátku jsme dávali mnoho odpadu, v domění, že toho žížaly zvládnou více a rychleji. Platilo pro nás přísloví "máme velké oči".  Následovalo přemnožení octomilek, tvoření plísně. Odstanit jsme museli hlavně blumy, rajčata, mrkev.
Nejvíce se nám osvědčila jablka, salát a kávový logr.
S naším projektem jsme seznámili žáky nižšího stupně v rámci besedy o třídění odpadu. Rodiče, starší žáky a veřejnost jsme informovali pomocí nástěnky s informacemi o vermikomostování v rámci akce Vánoce, aneb škola všem otevřená. Založili jsme stránku zizaly 7, kde Ekotým vkládá postupně deníky a fotky.
V šestém ročníku mají ve vzdělávacím  plánu kroužkovce, paní učitelky počítají s tím, že si připraví badatelsky zaměřené úkoly a vermikompostér využijí.

Autor: Mgr. Hana Šlezingrová

4. krok: MONITOROVÁNÍ A VYHODNOCOVÁNÍ