Žáci a žížaláci

Získáním vermikompostéru přibyla žákům z Ekotýmu nová starost. Zjišťujeme, co žížalám chutná a za jak dlouho dokáží potravu sníst. V přírodovědných praktikách měříme hodnotu pH a v rámci přírodovědného kroužku zkoumáme stavbu těla a vlastnosti žížal.

Žáci a žížaláci

Vermikompostér jsme založili 14.9. 2017, když k nám do školy byla doručena zásilka s 300 ks kalifornských žížal. Příbytek pro žížaly připravily žákyně 8. B v rámci pracovních činností - vaření. Využily tak rovnou zbytky ze zeleniny, které se staly první potravou pro žížaláky. Vermikompostér jsme umístili pod terárium s achatinami v přízemí školy, kam mají přístup všichni žáci a mohou sami do kompostéru přidat zbytky z ovoce či zeleniny, kterou měli na svačinu. Žáci, kteří mají v rámci pracovních činností vaření, přidávají do vermikompostéru zeleninové zbytky a paní učitelka z kabinetu přírodopisu roztržené sáčky čaje a vysušenou kávovou sedlinu. Občas přidáme odpadlé nebo nechtěně ulomené části pokojových rostlin.
O vermikompostér se starají žáci z Ekotýmu - Lukáš Hlaváček, Jan Holub a pomáhají jim spolužáci Aleš Grabowský a Jirka Štefánek.
V rámci přírodovědných praktik žáci 9.ročníků provedli měření pH kompostové hmoty a zjistili, že je mírně zásadité. Žáci přírodovědného kroužku (4.-7. třída) zkoumali i za pomoci mikroskopu povrch, stavbu těla a chování žížal za určitých podmínek. Nejvíce žáky zaujala reakce žížal na světlo.
Všichni žáci i učitelé byli seznámeni s vermikompostérem v úterý 7. 11. 2017, kdy na naší škole proběhla akce "Den Ekoškoly", kterou připravili žáci z Ekotýmu.
Máme vypozorováno, že si žížaly rády zalézají do natržených sáčku s čajem.
Co nás mrzí je, že nám zatím žížaláci  "nevaří svůj čaj"! Spojili jsem se proto s kanceláří Ekoškoly, ti snad poradí.
 

Autor: Alena Janková

5. krok: ENVIRONMENTÁLNÍ VÝCHOVA VE VÝUCE
Škola: ZŠ Hradec králové, Habrmanova
Téma: Prostředí školy, Odpady
Krok: monitoring a vyhodnocování, EVVO ve výuce

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se