Žáci a žížaláci

Získáním vermikompostéru přibyla žákům z Ekotýmu nová starost. Zjišťujeme, co žížalám chutná a za jak dlouho dokáží potravu sníst. V přírodovědných praktikách měříme hodnotu pH a v rámci přírodovědného kroužku zkoumáme stavbu těla a vlastnosti žížal.

Žáci a žížaláci

Vermikompostér jsme založili 14.9. 2017, když k nám do školy byla doručena zásilka s 300 ks kalifornských žížal. Příbytek pro žížaly připravily žákyně 8. B v rámci pracovních činností - vaření. Využily tak rovnou zbytky ze zeleniny, které se staly první potravou pro žížaláky. Vermikompostér jsme umístili pod terárium s achatinami v přízemí školy, kam mají přístup všichni žáci a mohou sami do kompostéru přidat zbytky z ovoce či zeleniny, kterou měli na svačinu. Žáci, kteří mají v rámci pracovních činností vaření, přidávají do vermikompostéru zeleninové zbytky a paní učitelka z kabinetu přírodopisu roztržené sáčky čaje a vysušenou kávovou sedlinu. Občas přidáme odpadlé nebo nechtěně ulomené části pokojových rostlin.
O vermikompostér se starají žáci z Ekotýmu - Lukáš Hlaváček, Jan Holub a pomáhají jim spolužáci Aleš Grabowský a Jirka Štefánek.
V rámci přírodovědných praktik žáci 9.ročníků provedli měření pH kompostové hmoty a zjistili, že je mírně zásadité. Žáci přírodovědného kroužku (4.-7. třída) zkoumali i za pomoci mikroskopu povrch, stavbu těla a chování žížal za určitých podmínek. Nejvíce žáky zaujala reakce žížal na světlo.
Všichni žáci i učitelé byli seznámeni s vermikompostérem v úterý 7. 11. 2017, kdy na naší škole proběhla akce "Den Ekoškoly", kterou připravili žáci z Ekotýmu.
Máme vypozorováno, že si žížaly rády zalézají do natržených sáčku s čajem.
Co nás mrzí je, že nám zatím žížaláci  "nevaří svůj čaj"! Spojili jsem se proto s kanceláří Ekoškoly, ti snad poradí.

Autor: Alena Janková

Žížaláci