Vrané má svou semínkovnu

Semínko sem, semínko tam.

Vrané má svou semínkovnu

Začátkem června se ve Vraném nad Vltavou v prostorách místní základní školy konala oslava Dne dětí spojená s desátým výročím založení místního spolku Seniorek. Došlo tak, a nikoli poprvé, k mezigeneračnímu propojení a spolupráci mezi školou a místními důchodci. Společně si připravili pro návštěvníky spoustu zajímavých aktivit a dílen a nechybělo ani představení projektu Menu pro změnu Ekotýmem zdejší školy a jejich vybraného tématu Agrobiodiverzita.

Na připraveném stanovišti si mohli návštěvníci přečíst informace k problematice agrobiodiverzity, i proč je dobré věnovat pozornost druhové rozmanitosti zemědělských plodin a podporovat ji. Také si mohli vyzkoušet poznávačku různých druhů obilovin, seznámit se prostřednictvím fotopříběhu s přípravou a tvorbou semínkovny – semínkové knihovny, kde je možné si půjčit a zase vrátit semena místních odrůd. Představena zde byla čerstvě vytvořená Semínkovna základní školy, takže si zde mohou zahrádkáři z celého okolí chodit půjčovat semínka pro vlastní pěstování.

Na místě bylo možné si vyrobit semínkovou bombu. Semínka pro jejich přípravu si škola sehnala přímo od permakulturního hospodáře.

Akční den se vydařil, menším dětem se líbila především výroba semínkových bomb, dospěláky zase zaujala poznávačka obilovin a semínkovna.

Menu pro změnu
Škola: ZŠ Vrané nad Vltavou