Vermikompostování na ZŠ a MŠ Drmoul, aneb Žížaly mezi námi

Moc jsem se na žížaly těšily, ale není to jednoduché se o ně starat. Naopak to vyžaduje hodně práce a starostí.

Vermikompostování na ZŠ a MŠ Drmoul, aneb Žížaly mezi námi

Ze začátku jsem měli problémy s objednáním žížal. a čekali jsem víc nez měsíc na jejich dodání. Nejdříve jsme žížalám dali zbytky ovoce, zeleniny a natrhaný karton o vajíček. Po týdnu jsme zjistili, že to uvnitř plesniví. Některé žýžaly vylezly ven a uschly. Určitě se jim tam nelíbilo. podle rady kooordinátorek EŠ Cheb, jsme přidali zeminu. trochu bioodpadu a umístili žížaly. V současné době se žížalám daří, ztloustly. O vermikompostér se zatím stará pouze Ekotým. Musíme vylepšit krmení žížal a péči o ně, aby se jim u nás líbilo. Chov žížal, není vůbec jednoduchá záležitost.

Poznámka redakce: pro kalifornské žížaly není vhodné přidávat hlínu! Žížali jsou vyšlechtěny z žížaly hnojní. Jejich přirozené prostředí je tedy v samotném bio materiálu, v půdě nežijí, ani se nezavrtávají. Místo půdy dejde do kompostéru namočený papír z krabice.

Autor: Ekotým ZŠ Drmoul

ODPADY