Vermikompostování, aneb snižme množství odpadu

Už jste někdy slyšeli o vermikompostování? Chtěli byste mít také ve škole své žížalky? Potřebovali byste poradit? Máte ve svém plánu činností aktivní snižování množství vyprodukovasměsného odpadu? Víte, že v Ekoškole je již půl roku projekt Žížaláci?

Vermikompostování, aneb snižme množství odpadu

O vermikompostování asi nemá cenu se více rozepisovat. Je to dnes již docela známá a čím dál tím víc aplikovaná metoda jak nakládat s biomateriálem, který by jinak skončil na skládce. Odměnou je vám nejkvalitnější humus mezi humusy, hnojivo v podobě žížalího čaje a hlavně názorná učební pomůcka pro výuku. Není pak divu, že právě na školách se žížalkování šíří ve velkém.

Do projektu Žížaláci se na podzim přihlásilo 15 Ekoškol. Školy dostaly vermikompostér, pořídily do něj žížalky a založily si žížalí deníky, do kterých zapisují, co je nového. Začátky byly různé, krkolomné, adrenalinové, zážitkové, s omylem i hladké. Nyní již však máme za sebou půl roku zkušeností s odchovem žížal a nejdena škola by se již mohla pyšnit přízviskem žížalí mentor. Pokud vás tedy vermikompostování láká, nebo máte nějaké otázky, napište nám. Zkontaktujeme Vás s našimi experty ve vašem okolí.

V čem jsou hlavní výhody vermikompostování? Je to nová metoda jak snížit množství odpadu. V přímém přenosu vám žížalky zprostředkují koloběh živin v přírodě. Zajistíte si kvalitní hlínu a zpestříte výuku.

O kolik se díky vermikompostování sníží množství směsného odpadu zatím přesně nevíme, ale můžete být první Ekoškolou kdo na to ve své srovnávací analýze, nebo průběžném monitoringu, přijde! Pojďte s námi do toho. Zachraňte vás biodpad z komunitní směsi. Rádi vám pomůžeme.

ODPADY