Vermikompostér aneb jak se to všechno událo

Garbyho tým - ekotým ZŠ Heřmanův Městec získal pro svou školu vermikompostér. Žáci začali třídit bioodpad a sledovat život žížal a tvorbu kompostu i žížalího čaje. Potýkali se i s nepříjemnostmi v podobě octomilek.

Vermikompostér aneb jak se to všechno událo

V červnu loňského školního roku se nám podařilo díky ekotýmu získat do školy vermikompostér. Mnozí ani nevěděli, co to vlastně je. A k čemu kompostér do školy? Kompost je přeci na zahradě. Tehdy jsme si vyhledali informace, jak vermikompostér funguje. Našli jsme si obrázky vermikompostéru společnosti Plastia . Všechny informace jsme zobrazili do podoby několika plakátů. Nejzdařilejší jsme poslali do centra Ekoškoly. Byli jsme vybráni společně s dalšími čtrnácti školami, abychom vermikompostér vyzkoušeli. V září k nám vermikompostér dorazil. Potřebovali jsme získat žížaly, které by se v něm zabydlely. Nakonec k nám žížaly kalifornské putovaly až ze Slovenska. Začátkem října jsme žížaly ubytovaly a začali je krmit. První dávky potravy (ohryzky, slupky od banánů a mandarinek, listy pokojových rostlin ) byly příliš velké. Žížaly nestíhaly „nášup“ zpracovávat. Museli jsme řešit problém s množícími se octomilkami (ty dorazily také ze Slovenska) a mírným zápachem. Rada přišla z facebookové poradny ŽÍŽALÁCI ve vermikompostéru. Octomilky jsme vyluxovali, zavedli jsme dietu pro žížaly (omezili jsme množství bioodpadu) a přidali naopak více kávové sedliny (paní učitelka musela pít více kávy). Nyní už máme kompost i žížalí čaj, což je velice kvalitní tekuté hnojivo na pokojové rostliny. Žížalám se daří. Je jich víc a jsou větší. Jedny z destruentů, tedy žížaly, můžeme pozorovat ve školní třídě. 
Vermikompostér máme umístěn v učebně přírodopisu a využíváme ho při výuce přírodopisu. Sledováním žížalího života se zabývají žáci semináře ekologická výchova. Pravidelně žížaly kontrolují a zapisují žížalí deník. 
Plánujeme provést srovnání žížal kalifornských a žížal obecných na jaře v rámci laboratorních prací v šestém ročníku. 

Autor: Mgr. Jana Šindelářová

Žížaláci
Škola: ZŠ Heřmanův Městec
Téma: Prostředí školy
Krok: Žížaláci

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se