Učíme se navzájem

Učíme se navzájem

Ekotým Biskupského gymnázia v Bohosudově se zapojil do projektu Menu pro změnu a vrhl se na téma Zodpovědné spotřeby potravin s nadšením. O téma se ale začali zajímat už před tím. Uvědomují si totiž, že bez jídla žít nemohou, protože mu věnují podstatnou část dne, počítají-li čas strávený nejen jedením, ale i nakupováním a vařením. Rozhodli se, že „nemusejí svým nákupem podporovat výrobky obsahující palmový olej, kvůli kterému se vykácely pralesy a místní obyvatelé trpí těžkou vyrážkou kvůli pesticidům, které se při pěstování používají a které zamořily vodu v celé krajině. Nemusíme kupovat ovoce a zeleninu dovezené ze zahraničí (a utržené pro vývoz nezralé, dozrávané díky plynu ethenu); jasně, banány si na zahradě nevypěstujeme, ale krásná zdravá rajčata, okurky, jablka, saláty a jahody lze nakoupit i u místních farmářů.“ A chtějí o tom přesvědčit i ostatní.

Ekotým nejdříve zajímalo, jak na tom jsou spolužáci a jejich rodiny. Rozdali proto ve škole dotazníky týkajících se spotřeby potravin, které jsou součástí materiálů projektu Menu pro změnu. Ze 400 rozdaných dotazníků se jim vrátilo 296 pečlivě vyplněných. Sami toto množství, 74 %, považují za úspěch, i když jejich vyhodnocování pak pro ně představovalo mravenčí práci. Výsledky graficky zpracovali a vyvěsili je na nástěnku ve škole, aby si je mohli spolužáci prohlédnout.

Vy se na grafické zpracování můžete podívat zde.

Na základě výsledků se rozhodli, že se zaměří na zvýšení povědomí o výhodách nákupu lokálně pěstovaných potravin, a to formou besed, projektových dnů a návštěvy farem. Rádi by také chtěli zvýšit informovanost o bio a fair-trade výrobcích, přestože si uvědomují, že ve většině rodin při nákupu potravin rozhoduje cena a jejich kraj je "chudý" s vysokou nezaměstnaností.  Kromě toho by ještě rádi podpořili už teď vysokou informovanost ohledně pěstování palmového oleje a uspořádat například promítání Zelená poušť s následným rozborem.

Ekotým se rozhodl udělat první krok k naplnění svých cílů. Využili prosincový projektový den „Učíme se navzájem“. Připravili různá stanoviště s aktivitami týkajícími se projektu pro žáky 1. stupně ZŠ. Ekotým projektový den připravoval velmi zodpovědně tak, aby se žáčci dozvěděli zajímavé informace, ale aby vše zároveň bylo veselé a zábavné.

Žáci se například dozvěděli, že palmový olej není sice nějak zvlášť škodlivý pro naše tělo, ale pěstování palmy olejné má hrozivý ekologický dopad pro naši planetu, že jíst ryby je sice zdravé, ale lov a chov má negativní dopad na zemi, nebo že rajče je vlastně ovoce (v usnesení Evropského parlamentu z roku 2011 je rajče řazeno mezi ovoce), dále jak chutná kuskus či jak vypadá bulgur, jáhly, amarant či cizrna. Také zjistili, jak se vyrábí domácí marmelády a palačinky nebo na co všechno jsou dobré bylinky. V průběhu dne se učili mladší žáci od svých starších spolužáků, ale i obráceně, protože i ti mladší měli spoustu zajímavých poznatků a zážitků, které mohli vzájemně sdílet.

Členové Ekotýmu vytvořili pro své spolužáky zajímavá pexesa, která své využití najdou mimo projektové dny i v běžné výuce. Někteří učitelé, rodiče a další žáci školy se přišli podívat na průběh projektového dne, prohlédli si i pexesa. Mnozí z přihlížejících chtěli okamžitě po Ekotýmácích recept na tortilly i na úpravu kuskusu.

Podívejte se na krátký film zachycující pohledem žáčků stanoviště projektového dne https://youtu.be/fpbq-jF5mrM

Menu pro změnu
Škola: Biskupské gymnázium v Bohosudov