Učebna v přírodě aneb “Hurá ven!”

Názorná výuka v přirozeném prostředí je nejlepší způsob, jak žáky naučit fungování přírody v přímém přenosu. Chtěli jsme vést žáky k ochraně ŽP, a proto jsme spustili projekt Učebna v přírodě.

Učebna v přírodě aneb “Hurá ven!”

To, že výuka venku je nejlepším zdrojem znalostí, věděli už Epikurejci v antickém Řecku. Školní zahrada jako učebna v přírodě tvoří základní stavební kámen k ekologickému smýšlení, rozvoji a osvojení si environmentální či ekologické gramotnosti, pochopení vztahů v ní a k podporování aktivní ochrany přírody. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli vytvořit ucelenou přírodní učebnu v rámci školní zahrady, kde by se žáci mohli vzdělávat a zároveň načerpat energii a odpočinout si.

Naše školní zahrada je opravdu velká, má něco kolem 2,6 ha. To nám umožnilo rozčlenit ji na několik tematických sektorů a pustit se do toho. V rámci tématu "prostředí školy" jsme do začátku zvolili dva sektory - rozkvetlou louku a skalku.

Do projektu byli zapojeni zaměstnanci školy, obec, žáci, rodiče a další dobrovolníci. Nedílnou součástí naší spolupráce byla i firma, která měla za úkol srovnání pozemku pro samotnou realizaci a externí pracovnice z Botanické zahrady Teplice, která pomáhala jako konzultantka pro výběr vhodných rostlin. Společnou prací jsme dosáhli vytvoření dvou specifických miniekosystémů plných rostlin a živočichů, které jsou základem pro výuku přírodních věd na naší škole. Projekt se nám opravdu povedl. Skalka i rozkvetlá louka jsou nedílnou součástí výuky několika předmětů. I když časová dotace byla velká a mnohdy nám úplně nevyšlo počasí, stálo to za to. Vřele doporučujeme do obdobných projektů jít, protože učit se venku, bádat, fotit, očichávat, ohmatávat a objevovat, je lepší, než sedět v učebně a koukat na obrázky rostlin a živočichů v učebnici.

Samozřejmě plánujeme rozšíření učebny o další sektory jako bylinkový kout, zeleninové záhonky či kapradinový záhon, které rozšíří možnosti jejího využití. Rotační výuka, rozestupy a další okolnosti pandemie nás utvrdily v tom, že být venku je nejlepší cesta.

Kroky a témata Ekoškoly:

Poté, co jsme si prošli naši školu a zanalyzovali jsme školní prostředí, jsme nalezli několik slabých stránek. Na pozemku školy je nedostatek prostoru pro výuku venku. Máme u nás sice pár krásných míst, kde mohou jednotlivé ročníky trávit v rámci výuky čas, ale není jich dost. V ovocném sadu jsou již staré ovocné stromy a žádné bobulové keře, které bychom mohli využít. Další slabou stránkou je, že na školním pozemku není žádný zeleninový či bylinkový záhon. Sektorů pro výuku také není mnoho, což měníme a nadále chceme měnit.

V plánu činností jsme se na tyto slabé stránky zaměřili a snažíme se alespoň 70% splnit. Vzhledem k realizaci těchto dvou menších projektů jsme si i utříbili myšlenky, když jsme vytvářeli školní Ekokodex. Společně jsme monitorovali průběh tvorby, ale i následný výskyt živočichů a růst rostlin v daném sektoru. Vyhodnocovali jsme přínos sektorů pro výuku a spolupracovali s lidmi z CHKO České středohoří, kteří nám za pomoc při úklidu v CHKO věnovali výsevní směs lučních bylin. Poté jsme samozřejmě informovali o našem úspěchu i ostatní všude, kde se dalo (rozhlas, web školy, školní i obecní zpravodaj).
Akce se zdařila a díky píli a nadšení může tento sektor k posezení, odpočinku a vzdělávání využít každý kolemjdoucí.

PROSTŘEDÍ ŠKOLY
Škola: ZŠ a MŠ Povrly, okres Ústí nad Labem