Třiďte odpad, má to smysl

Na základní škole Zelená, Havířov - Životice zahájili kampaň proketem Třiďte odpad, má to smysl.

Třiďte odpad, má to smysl

Žáci ze základní školy Zelená z Havířova – Životic se letos zapojili do kampaně Litter Less poprvé. Kampani se věnoval celý Ekotým a snažil se zapojit i všechny ostatní ve škole.

Kampaň zahájili projektem Třiďte odpad, má to smysl.Po ranním symbolickém sešlápnutí plastových láhví všemi žáky v tělocvičně a seznámení spolužáků s cílem a smyslem kampaně se všichni rozešli do tříd a po ročnících plnili úkoly projektu. Ve třech vyučovacích hodinách si žáci prvního a druhého ročníku vyzkoušeli správné třídění odpadu, soutěžili s Tondou Obalem, promítali si pohádky a vyplňovali pracovní listy. Starší žáci zpracovávali dotazníky o množství použitých obalů ve svých domácnostech, vyhledávali na mapě ČR místa, kdese recyklují plasty, řešili kvíz o délce rozkladu vyhozeného odpadu v přírodě, na časové ose sledovali vývoj obalů a zhlédli krátké filmy o recyklaci.

Žáci Ekotýmu vypracovali plán akcí na celý rok. Využili k tomu stávající SWOT analýzu. Jako cíl si vytyčili snížit spotřebu papírových utěrek, snížit množství plastových obalů a igelitových tašek.

V rámci kampaně se jeli podívat na skládku odpadů v Horní Suché, kde vystoupali na uměle vytvořený kopec z odpadků. Byli překvapeni tak velkým množstvím odpadu a návštěva jim pomohla si uvědomit důležitost a smysl třídění. Na tuto praktickou zkušenost navazoval projekt Šetrný spotřebitel, kdy žáci navrhovali opatření, která povedou k předcházení vzniku odpadu ve škole i v jejich domácnostech. Sledovali cestu své svačiny od prvotní výroby až k nim na stůl a hledali ideální svačinu. Ve škole jsme na základě návrhů nahradili igelitové tašky na školní potřeby látkovými, které si žáci pokreslili, nakoupili nové praktické zásobníky na papírové utěrky a toaletní papír, výtvarně zpracovali kartonové krabice na odpad.

O svých cílech a aktivitách informovali žáci i veřejnost a to během velikonočního jarmarku a v rámci Dne činu. Na jarmarku nabízeli rodičům výrobky z „odpadu“. Na Den činu uspořádali zábavné odpoledne spojené s pohybem, soutěžemi, kvízy o třídění odpadů a přírodě. Občerstvení podávali na kompostovatelných táccích firmy Eko plast.

V rámci kampaně navštívil Ekotým Základní školu Prameny v Karviné. Chtěli jsme získat zkušenosti od Ekotýmu školy, která byla do kampaně zapojena v minulém školním roce. Setkání bylo inspirativní, žáci si prohlédli školu, klubovnu Ekotýmu a načerpali podměty pro realizaci kampaně.

V průběhu kampaně se ve škole podařilo snížit množství vyprodukovaného odpadu. Původních 7 pytlů tříděného papíru za měsíc na počátku kampaně snížili na 5 pytlů, z 5 kg týdně klesl papírový odpad na 4kg. Zároveň pořádali sběrové týdny, během kterých tento rok vybrali 2486 kg papíru a kartonů.

Lenka Přikrylová, koordinátorka programu

Litter less