Tím, co jíš, planetu svou ochráníš

Ekotým na Základní škole Sokolov, Běžecká se rozhodl investovat finance získané ve výzvě Měním školu s IKEA do propagace místních potravin.

Tím, co jíš, planetu svou ochráníš

Ekotýmu na Základní škole Sokolov, Běžecká se podařilo zapojit do projektu všechny třídy, pracovníky školní kuchyně a díky dotazníku a zjišťování informací v obchodech i rodiče žáků. Nejprve se vrhli na průzkum možnosti nákupu místních a sezónních potravin ve svém okolí. Pokusili se vypěstovat si něco svého a uvařit dobroty ze sezónních potravin. Všechno pak prezentovali veřejnosti na Zahradní slavnosti.

Odkud jsou potraviny, které kupujeme?

Nejdříve žáci spolu s rodiči zjišťovali při domácích nákupech odkud jsou k nám dováženy potraviny, které nakupují. Podle těchto informací vytvořili žáci třetích tříd mapy, zjistili na internetu vzdálenosti a zapsali do mapy. Zjistili zajímavé údaje, například, že k nim putují mandarinky z JAR (14 259 km) nebo mango z Peru (10 822 km) a ananas z Kostariky (9 827 km). Čtvrťáci navštívili školní kuchyň a zjišťovali stejné údaje od vedoucí školní kuchyně. Potěšilo je, že převážná většina potravin pocházela z ČR.

Kde můžeme koupit místní potraviny?

Pátá třída vyhledávala informace o místních farmářských prodejnách a trzích. A tady je čekalo druhé překvapení, možností nakoupit v kraji od místních zemědělců není vůbec málo. Farmářské trhy se pravidelně konají v Chebu, Aši nebo Karlových Varech. Mléčné výrobky se dají nakoupit na farmách Kozodoj, Belina, Dolní Částkov nebo Žalmanov. Žáci zjistili, že nejbližší farmářská prodejna je v blízké Svatavě a hned vedle školy si mohou v prodejně Zdravé výživy objednat výrobky ze Statku Bor. Páťáci připravili kartičky s podrobnými informacemi o každém místě, včetně adresy, otvírací doby či seznamu produktů, které na daném místě prodávají. Osmáci pak na základě těchto informací vytvořili mapu Karlovarského kraje s rozmístěním farem, trhů a statků.

Dokážeme si vypěstovat vlastní potraviny a uvařit něco sezónního?

V průběhu roku uspořádal Ekotým ve škole dny se zimními a jarními recepty. Do této akce se zapojily všechny třídy. Recepty, podle kterých se vařilo uspořádali do kuchařky. Zpracování kuchařky na PC dostala za úkol sedmá třída. Zvládli to v hodinách informatiky. Kuchařku vytiskli a byla veřejnosti k dispozici na zahradní slavnosti. Žáci šesté třídy vytvářeli sezonní kalendář. První třída navštívila Semínkovnu a druhé třídy vypěstovaliy sazeničky, které potom starší žáci vysázeli na školní zahradě.

Zahradní slavnost

Vyvrcholením projektu byla zahradní slavnost pro žáky, rodiče i další veřejnost. Na zahradní slavnosti žáci všechny návštěvníky seznámili s projektem, vysvětlili problematiku sezónních a lokálních potravin, demonstrovali výsledky své pátrací činnosti, obeznámili všechny se svými výpočty, kolik ujedou některé potraviny kilometrů, než se k nám dostanou, a jak to zatěžuje životní prostředí. Nabídli hostům ochutnávku pokrmů z jarní a letní zeleniny a ovoce. Využili například špenát, mangold i bylinky z vlastní produkce na školní zahradě. Součástí zahradní slavnosti byla i ochutnávka produktů od místních farmářů. Návštěvníci si odnesli kuchařku sezónních receptů pro všechna roční období sestavenou žáky. Vyzkoušet některý z jejich receptů můžete i vy kuchařka ke stažení.

Slavnost žáci využili i k průzkumu

Návštěvníky požádali o vyplnění krátkého dotazníku. Sešlo se jim 36 vyplněných dotazníků, z kterých zjistili, že:

- 26 lidí sleduje, odkud jsou potraviny, které kupují,

- pro 21 lidí je původ potravin důležitý,

- 25 lidí upřednostňuje české potraviny, pokud mají na výběr,

- 10 lidí nakupuje na farmářských trzích nebo ve farmářských prodejnách

Někteří napsali, že nevědí, kde by mohli místní potraviny nakoupit. Žáci proto doufají, že informace, které o možnostech nákupu místních potravin dali dohromady, přispějí k tomu, aby více lidí nakupovalo u místních farmářů.

Co se žákům líbilo?

"Líbilo se mi, jak jsme vařili. Chutnal mi nejvíc žitný chléb." (Ríša)

"Líbili se mi dny, kdy jsme vařili. Nejvíc mi chutnal jahodovo-tvarohový dort a sušenky s ředkvičkovou pomazánkou." (Saša)

"Nejvíc se mi líbilo, jak jsme s Lucinkou psali recept a plakát." (Adélka)

"Projekt se mi moc líbil. Nejvíc mi chutnal jahodový koláč a brambory s ředkvičkovým dipem. Chutnal mi i hráškový krém. Příští rok by zahradní slavnost mohla být znova. Líbilo se mi, že jsme vařili ze sezonních potravin, protože je to chutnější a zdravější, Mňam." (David)

"Chutnaly mi křížaly. Chtěla bych si to zopakovat. Chutnaly mi špenátové tousty. Líbilo se mi, že se zúčastnily všechny třídy."

JÍDLO A SVĚT