Studenti učili děti z MŠ

V Krnově studenti pedagogické školy vysvětlovali dětem z MŠ, proč je důležité jíst lokální plodiny

Studenti učili děti z MŠ

Studenti Střední pedagogické a střední zdravotnické školy v Krnově se v rámci projektu Menu pro změnu zabývali tématem lokální a sezonní potraviny.  Do projektu se zapojili žáci prvních a druhých ročníků pedagogických oborů. Hlavním cílem ekotýmu bylo získat co největší představu o problematice, spolupracovat při organizování akcí v rámci projektu a naučit se přijatelnou formou předat informace svému okolí.

V rámci projektu studenti připravili několik akcí pro svou střední školu i spolupracující mateřské školy. Během Adventních trhů v Krnově nachystali studenti čtyři stanoviště pro děti z mateřských škol, kde děti pomocí obrázků nebo jednoduchého textu třídili zeleninu a ovoce na lokální a sezonní a přiřazovali ji k pokrmům, které jsou typické pro Vánoce v naší oblasti.

O problematice lokálních potravin informovali studenti i na své škole. Pro ostatní si připravili ochutnávku z místních a sezonních potravin (fialky, medvědí česnek, mléko z farmy, čaj z kopřiv a bylinek...). V rámci akce informovali také o tom, proč je lepší vybírat si místní produkty před těmi, které k nám putují velkou dálku. Pro spolužáky si také připravili krátký kvíz, který otestoval, zda ostatní problematice dobře rozumí. Informace jim doplnila i výživová poradkyně paní Hirešová, s kterou připravili lákavé pomazánky, s kterými se opět podělili s ostatními ve škole. Na konci školního roku uspořádali studenti ještě jednu ochutnávku na téma lokální a sezonní potraviny a jejich význam v jídelníčku z pohledu udržitelného rozvoje.

Další zajímavou akcí byla návštěva moštárny v Sosnové Vitaminátor, kde se studenti seznámili (a samozřejmě i ochutnali) s výrobou moštů v biokvalitě z ovoce a zeleniny z vlastní úrody a úrody od místních farmářů. Zároveň mohli studenti vidět, že takto připravené mošty jsou mnohem zdravější, ale také zodpovědnější, než ty, které si běžně kupujeme v supermarketu.

Největší akcí byla příprava a realizace zábavného dopoledne v červnu pro děti v MŠ Gorkého, která má titul Ekoškolka. Akci připravovalo více než 60 studentů především z 1. ročníku pedagogické školy. Studenti si sami vymysleli a připravili stanoviště, na kterých zábavnou formou přiblížili problematiku lokálních a sezonních potravin dětem z partnerské MŠ (např. Divadlo o cestě banánu a jablka až k dětem, Stanoviště s bylinkami, které rostou na zahrádce u babičky, Jaké semínka rostou u nás, Jaký je rozdíl, když rybář uloví rybu u nás v řece nebo v moři, Poznáš, co roste u nás a co koupím v obchodě,...). Pro studenty byl celý akční den velkou výzvou a zároveň zkušeností, jak propojit  to teorii a praxi. Studenti museli téma nejen sami nastudovat a věnovat se mu, ale také informace a téma upravit tak, aby pro děti byly aktivity zajímavé, něco se naučili, ale zároveň byly přiměřené jejich věku. Organizátory z řadu studentů nejvíce překvapilo, že děti si už nedokáží spojit semínka s konkrétními  rostlinami, neví, že jahody rostou na zahradě a ne v obchodě nebo že jablíčka se dají utrhnout na stromě. Dětem z MŠ se dopoledne velmi líbilo.

Projekt byl pro školu výzvou, téma bylo zajímavé a informace jim pomohly zamyslet se i nad takovou věcí, proč koupit jablko od farmáře, přečíst si etiketu na bramborách nebo jestli je vajíčko z volného chovu.

Menu pro změnu
Škola: Střední pedagogické a střední zdravotnická škola v Krnově