Stop plastovým kelímkům

Na Základní škole Šrámkova v Opavě při Analýze zjistili, že mají velkou spotřebu plastových kelímků z nápojových automatů. Rozhodli se udělat kampaň, aby snížili množství spotřebovaných kelímků.

Stop plastovým kelímkům

Koordinátorem celé akce byl školní Ekotým.

Co všechno žáci v kampani dělali?

1. Počítali počty kusů kelímků, které jsou spotřebovány za týden, za měsíc. K tomu účelu vytvořili malý dotazník, ve kterém se spolužáků ptali, kolik kelímků denně spotřebují, zda si uvědomují, že vytvářejí nebezpečný odpad a podobně.
  2. Vytvořili plakáty vyzývající ke snížení spotřeby plastových kelímků.
  3. Propagovali nezávadnost vody z vodovodních kohoutků a zvažovali možnosti zřízení pítka na škole.
  4. Vyráběli výtvarné objekty z použitých plastových kelímků ve výuce praktických činností a ve výtvarné výchově. Vyhlásili tři výtvarné soutěže ke kampani pro celý okres a uspořádali vernisáž.
  5. Navštívili třídičku odpadů.
  6. Propagovali projekt na stránkách školy, na veřejnosti při akci Den Země v Opavě.
  7. Na kampani spolupracovali s Ekoškolou v Lískovci.

A co se jim povedlo?

Kampaň proběhla s úspěchem. Díky ní se ve škole podařilo snížit spotřebu plastových kelímků o 44%.

Do kampaně se zapojilo velké množství dětí i dospělých a to díky vyhlášení tří soutěží na okresní úrovni, do kterých se zapojilo 400 dětí. Na vernisáž prací z použitých kelímků přišlo 250 osob. Soutěže byly vyhodnoceny na Den činu. Výherci soutěží obdrželi diplom, medaili a odměnu. Na školní zahradě byla odhalena plastika nazvaná Stop plastům aneb plasty jen jako výtvarné umění. Plastika bude mementem neúměrně zvyšujícího se množství plastů v přírodě. Zároveň si ve škole do Ekokodexu přidali jedno pravidlo: Neplýtváme kelímky nebo je vůbec nepoužíváme.

Dotazníkem, který ve škole spolužákům rozdali, zjistili, že některé děti používají denně několik kelímků a to se podařilo díky kampani odstranit.

S vedením školy probrali žáci možnost vybudování pítka. Vedení je nápadu nakloněno, ale finanční náklady podle propočtů pana školníka jsou vysoké. Celá realizace by vyšla na 18.000,- Kč. Ekotým se spolu s paní učitelkou rozhodl, že zkusí v příštím roce požádat o dotaci město Opava na zřízení pítka. Škola by tak ušetřila finance a hlavně životní prostředí.

Tabulka celkové spotřeby kusů plastových kelímků na začátku a v průběhu kampaně na ZŠ Šrámkova Opava

Měsíc

1.týden