Starší děti učí mladší děti o jarních květinách

Odpolední družina v Povrlech prostřednictvím květin propojila prvňáčky se sedmáky a prospěch to přineslo všem.

Starší děti učí mladší děti o jarních květinách

Odpolední družina nemusí být jen místo her a dovádění s kamarády. V Základní škole v Povrlech se paní učitelka Hamplová – třídní prvňáčků na této škole, paní učitelka přírodopisu Vaněčková a paní vychovatelka z družiny zapojily do nápadu, se kterým přišly samy děti 7. třídy v rámci výuky přírodopisu. Praktickou část, tedy tzv. praktika přírodopisu, pojaly netradičně, a to tak, že se rozhodly „nakazit“ chutí poznávat a bádat i děti mladší, totiž prvňáčky. V jejich odpolední družině pro ně uspořádaly 10. dubna badatelské úkoly, které se týkaly jarních květin. Květiny ještě venku nebylo možné spatřit, ale cibulky a semínka byly již k dostání a nebyl problém je třeba nechat naklíčit či přirychlit.

Praktika z přírodopisu se tak proměnila v nevšední setkání prvňáčků a sedmáků, které bylo obohacující pro obě strany. Žáci sedmé třídy nechali ty mladší děti zkoumat rostlinky, od celkového vzhledu až po rozbor květu. Zkrátka opravdové badatelství. Cibulky tulipánu děti porovnávaly s cibulí kuchyňskou, podroben zkoumání byl samotný květ tulipánu.

Výuka navazovala na znalosti z center v dopolední výuce, kde se o jarních květinách prvňáčci dozvěděli některé informace už od své paní učitelky. Jak se ukázalo, starší sedmáci jsou nadšení a jsou výuce svých mladších spolužáků stále zběhlejší, učení mladších je baví a berou ho ohromně zodpovědně, což by mohlo být překvapivé. Odpolední badatelské aktivity oceňují i rodiče prvňáčků, kterým to děti nadšeně vypravují, když je maminky a tatínkové vyzvedávají z družiny.

5. krok: ENVIRONMENTÁLNÍ VÝCHOVA VE VÝUCE
Škola: ZŠ a MŠ Povrly, 5. května 233, 403 32 Povrly