Staráme se o keře

ZŠ a MŠ Mendíků výherce výzvy s IKEA

Staráme se o keře

Projekt realizuje ekotým ZŠ Mendíků a rozšiřuje své zkušenosti a dovednosti na ostatní žáky v naší škole. Při analýze jsme vyhodnotili, že vytvoření přírodní učebny bude účelné – možnost výuky, realizace zahradních činností a možnost relaxace. Projekt jsme zařadili do plánu činností na školní rok 2016/2017. Loňský rok jsme monitorovali a vyhodnocovali potřeby žáků a učitelů, které by vedly ke zkvalitnění environmentální výuky. Ekotým o svých záměrech informoval vedení školy a byla vytvořena spolupráce mezi vyučujícími přírodovědných předmětů. Celá škola se řídí pravidly ekokodexů – neničit a zlepšovat prostředí školy a její okolí.

Projekt navazuje na téma prostředí školy a podporuje environmentální výchovu ve výuce. Žáci se učí poznávat rostliny a vytvořit jim vhodné podmínky k jejich růstu. Projekt je zaměřen na péči o zeleň – výsadba rostlin, zalévání, okopávání, hrabání listí, úprava vzhledu. Žáci se učí zařadit rostlinu do botanického systému a vytvořit podmínky k pozitivnímu růstu rostlin.

Projekt navazuje na téma odpady a zlepšení životního prostředí v okolí školy. Tématem projektu je poznávání a péče o keře na pozemku školy. Záměrem projektu je zlepšit školní prostředí a rozvinout v žácích zájem o přírodu. Žáci se budou aktivně podílet na návrhu umístění a výsadbě keřů pod dohledem pedagogů a následně se o zeleň starat.

Cílem projektového dne bude vytvoření přírodní učebny a motivování žáků k pocitu zodpovědnosti za svěřené rostliny. Žáci si vyzkoušejí své poznatky z prvouky, přírodovědy a přírodopisu z hlediska potřeb rostlin pro zdárný růst a budou trénovat dovednosti při zahradnické činnosti.

Arboretum  bude sloužit jako stálá expozice. Pod vedením učitelů budou žáci aktivní péčí o rostliny získávat poznatky o jejich růstu, změnách během roku a naučí se rozumět jejich potřebám. Žáci budou zpracovávat tabulky a grafy o změnách vzhledu jednotlivých rostlin během ročních období. Celkový přínos projektu bude v umožnění přístupu k rostlinám, za které budou mít žáci odpovědnost. Prostory budou využity i pro veřejnost – přístup do nich budou mít i rodiče a příbuzní žáků. Žáci jim tak budou moci svoji činnost ukázat.

PROSTŘEDÍ ŠKOLY
Škola: ZŠ a MŠ Mendíků, Praha 4