Snižujeme množství odpadu

Snižujeme množství odpadu

Jak snížit množství odpadu? Nejen to řešili žáci z pražské školy s kamarády ze školy z USA. Žáci se rozhodli zlepšit kvalitu třídění a snížit množství odpadu vyprodukovaného ve škole. Tomuto cíli se věnovala část Ekotýmu. Žáci sami zjišťovali silné a slabé stránky, domlouvali, se kdo co zjistí a jak to zjistí. Zda vytvoří dotazník, nebo se budou muset jít někoho zeptat, kdo by to mohl vědět. Dále pak navrhovali řešení co se slabými stránkami a naplánovaliaktivity, které jim pomohou stav zlepšit.

Na mezinárodních stránkách programu našli i zahraniční školu, se kterou v průběhu roku spolupracovali. Díky tomu se jim podařilo zařadit aktivity nejen do předmětů, jako je přírodopis, přírodověda nebo environmentální výchova, ale i do angličtiny.

Tématu ve škole věnovali i tři projektové dny. V jejich rámci odjeli zkoumat, jak s odpadem zachází profesionálové. Navštívili skládku ASA Ďáblice a firmu CIUR v Brandýse nad Labem, která zpracovává vytříděný papír, a to i z jejich školy.

V rámci projektových dnů pak vznikla videa a různé plakáty, které zveřejnili ve škole, na FB a na webových stránkách školy. Snažili se působit i na učitele a požádali je například o to, aby se pokusili kopírovat oboustranně a zkažené kopie použili jako šmíráky

V rámci kampaně za snížení množství odpadu vznikly i Ekokodexy. Každá zapojená třída vyrobila svůj třídní, se kterým pak soutěžila o nejlepší Ekokodex. Vybírali ho žáci a učitelé školy hlasováním. Nakonec vznikl školní Ekokodex o nakládání s odpady. Některé třídy se zúčastnily různých výukových programů o odpadech.

Celá kampaň vyvrcholila úklidem okolí školy a blízkého lesoparku. Spolupracovali při tom s čakovickou radnicí.

Žáci získali finanční podporu z mezinárodní kampaně LitterLess, ale snažili se získat i další finance od firem v okolí na nákup košů do tříd. Psali jim dopis se žádostí o finanční příspěvek, ale nakonec se jim bohužel neozvala ani jedna firma.

Na závěr roku se žáci snažili vyhodnotit, zda a jak byli úspěšní. Zjistili, že to není tak lehké a že příště musejí lépe zjistit výchozí stav a ne ho jen odhadovat. Podle potvrzení z kanceláře školy se snížilo množství papíru použité na kopírování a tisknutí materiálů. Dále se mírně snížilo množství jídla vyhazované žáky ve školní jídelně a kuchařky potvrdily, že si žáci mnohem častěji u okénka říkají o množství jídla, které chtějí. Mírně se zlepšila i kvalita třídění.

Žáci vytvořili webové stránky spolu se spolužáky z americké školy:

Pražské školy Zobrazit web
Škola: ZŠ Dr. Edvarda Beneše, Praha 9 – Čakovice