Snižujeme množství odpadu

Tématu ve škole věnovali i tři projektové dny. V jejich rámci odjeli zkoumat, jak s odpadem zachází profesionálové.

Snižujeme množství odpadu

Jak snížit množství odpadu? Nejen to řešili žáci z pražské školy s kamarády ze školy z USA. Žáci se rozhodli zlepšit kvalitu třídění a snížit množství odpadu vyprodukovaného ve škole. Tomuto cíli se věnovala část Ekotýmu. Žáci sami zjišťovali silné a slabé stránky, domlouvali, se kdo co zjistí a jak to zjistí. Zda vytvoří dotazník, nebo se budou muset jít někoho zeptat, kdo by to mohl vědět. Dále pak navrhovali řešení co se slabými stránkami a naplánovaliaktivity, které jim pomohou stav zlepšit.

Na mezinárodních stránkách programu našli i zahraniční školu, se kterou v průběhu roku spolupracovali. Díky tomu se jim podařilo zařadit aktivity nejen do předmětů, jako je přírodopis, přírodověda nebo environmentální výchova, ale i do angličtiny.

Tématu ve škole věnovali i tři projektové dny. V jejich rámci odjeli zkoumat, jak s odpadem zachází profesionálové. Navštívili skládku ASA Ďáblice a firmu CIUR v Brandýse nad Labem, která zpracovává vytříděný papír, a to i z jejich školy.

V rámci projektových dnů pak vznikla videa a různé plakáty, které zveřejnili ve škole, na FB a na webových stránkách školy. Snažili se působit i na učitele a požádali je například o to, aby se pokusili kopírovat oboustranně a zkažené kopie použili jako šmíráky

V rámci kampaně za snížení množství odpadu vznikly i Ekokodexy. Každá zapojená třída vyrobila svůj třídní, se kterým pak soutěžila o nejlepší Ekokodex. Vybírali ho žáci a učitelé školy hlasováním. Nakonec vznikl školní Ekokodex o nakládání s odpady. Některé třídy se zúčastnily různých výukových programů o odpadech.

Celá kampaň vyvrcholila úklidem okolí školy a blízkého lesoparku. Spolupracovali při tom s čakovickou radnicí.

Žáci získali finanční podporu z mezinárodní kampaně LitterLess, ale snažili se získat i další finance od firem v okolí na nákup košů do tříd. Psali jim dopis se žádostí o finanční příspěvek, ale nakonec se jim bohužel neozvala ani jedna firma.

Na závěr roku se žáci snažili vyhodnotit, zda a jak byli úspěšní. Zjistili, že to není tak lehké a že příště musejí lépe zjistit výchozí stav a ne ho jen odhadovat. Podle potvrzení z kanceláře školy se snížilo množství papíru použité na kopírování a tisknutí materiálů. Dále se mírně snížilo množství jídla vyhazované žáky ve školní jídelně a kuchařky potvrdily, že si žáci mnohem častěji u okénka říkají o množství jídla, které chtějí. Mírně se zlepšila i kvalita třídění.

Žáci vytvořili webové stránky spolu se spolužáky z americké školy:

http://our-world92.webnode.cz

Pražské školy Zobrazit web
Škola: ZŠ Dr. Edvarda Beneše, Praha 9 – Čakovice
Téma: Odpady

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se